„Miera nezamestnanosti dosiahla v znovu okupovaných mestách až deväťdesiat percent,“ povedal podľa internetového vydania MF Dnes Mohammad Aruri z odborového združenia. Podľa Aruriho hrozí katastrofa, pretože mnohí Palestínčania žili pod hranicou chudoby už pred príchodom armády a teraz sa ich situácia neustále zhoršuje.
V niektorých mestách, kde sú izraelskí vojaci, ekonomická aktivita úplne ustala. Nepracuje sa v dielňach, obchody, banky a úrady ostávajú zatvorené alebo už neexistujú. Keďže nefunguje bankový systém, ľudia sa nemôžu dostať ani k svojim výplatám alebo peniazom uloženým na účtoch. „Každá z dvadsiatich mestských bánk v Ramalláhu je od príchodu izraelských vojakov zatvorená,“ povedal riaditeľ jednej z nich Mohammad Takruri.
Aj keby ľudia mali peniaze, pre zákaz vychádzania by si aj tak nemohli ísť nič kúpiť. A ak im armáda umožní ísť von, nemajú za čo nakúpiť. „Miernejší režim veľa ľudí aj tak nebude môcť využiť, lebo jednoducho nemajú dostatok peňazí,“ povedal námestník palestínskeho ministra Atef Alewneh. Počet Palestínčanov nakupujúcich na dlh sa tak rýchlo rozširuje, tvrdia podľa MF predajcovia.
Alawneh povedal, že Palestína dostala finančnú pomoc od arabských štátov vo výške 55 miliónov dolárov. Pre nefungujúci bankový sektor však aj napriek tomu úradníci nemohli dostať svoje výplaty. „Je pre nás nemožné vyplatiť im mzdy, keďže sú banky zatvorené,“ povedal Alawneh. Ako však zároveň dodal, aj keby ich otvorili, ľudia by sa na pobočky mohli dostať len ťažko.
Okrem toho v obchodoch rastú ceny, čo je dôsledkom klesajúcich zásob a nedostatku peňazí na obstaranie nových, dodáva internetové vydanie českých novín. Niektorí obchodníci to podľa Alewneho riešia predajom tovaru, ktorý je starší ako uvedený dátum spotreby. (gk)