Najväčší záujem prejavili nemecké a rakúske energetické spoločnosti, ponuku podali aj francúzsky Electricité de France, taliansky E-NOI a český ČEZ.
Ponuky budú posudzovať výberové komisie, ktorých členov vymenovala ministerka privatizácie Mária Machová. Pri výbere najvýhodnejších ponúk budú asistovať privatizační poradcovia. Po včerajšom otvorení obálok zasadnú komisie opäť budúci týždeň. Povedal to hovorca ministerky privatizácie Róbert Merva.
Distribúcia je považovaná za najlukratívnejšiu časť elektroenergetiky. Zisky podnikov budú závisieť aj od cien, za ktoré ponúknu elektrinu domácnostiam a firmám.
Samotný vývoj cien však nebudú diktovať len noví investori. Ceny bude posudzovať nový regulačný úrad podobne ako v iných krajinách, kde už privatizácia prebehla. Ani v tej najliberálnejšej krajine, sa ceny elektriny neponechávajú bez zásahov štátu.
Ceny však zároveň musia odzrkadľovať aj reálne náklady rozvodných podnikov. Preto sa môžu medzi jednotlivými regiónmi objaviť cenové rozdiely. Príkladom sú sťažnosti niektorých obcí v Českej republike, ktoré platia za prúd viac ako obce v iných krajoch. Rozdiely sú spôsobené aj rôznymi podmienkami nákupu, ktoré si distributéri dohodnú s výrobcom elektriny.
Privatizácii predchádzala transformácia podnikov na akciové spoločnosti. Vláda ponúka do privatizácie 49-percentné balíky v každom z troch rozvodných podnikov.
So vstupom investorov do distribúcie elektriny sa počíta už v lete tohto roka. TOMÁŠ KURTANSKÝ
Záujemcovia o rozvodné podniky
Západoslovenská energetika E-on (Nemecko), RWE Plus (Nemecko), EVN (Rakúsko), EnBW Energie (Nemecko)
Stredoslovenská energetika EDF International (Francúzsko), E-NOI (Taliansko)
Východoslovenská energetika ČEZ (ČR), EDF International, RWE Plus, E-NOI
Rozvodné podniky v číslach
distribučná sieť veľkosť trhu počet zákazníkov
ZSE 34 000 km 14 850 km 2 965 000
SSE 31 400 km 18 800 km 2 686 000
VSE 19 750 km 16 000 km 2 600 867