Ak by sa trend silnejúcej koruny nezastavil, doplatili by na to aj naši exportéri. Musia totiž vyrábať za silnejúce koruny a predávať za slabnúce eurá a doláre. Niektorým z nich dnešná úroveň kurzu koruny ešte neprekáža. Národná banka Slovenska sa bude pri zvažovaní prípadnej intervencie proti rastu meny pozerať aj na aktuálny vývoj zahraničného obchodu.
Severoslovenské celulózky a papierne v Ružomberku vyvážajú 87 percent svojej produkcie. Za väčšinu surovín platí firma korunami, no za papier jej platia v eurách. Generálny riaditeľ papierní Ján Líška však nevidí situáciu príliš dramaticky. „Súčasný kurz nám zatiaľ neprekáža,“ tvrdí Líška.
Niektoré exportné podniky sa už proti kurzovým výkyvom poistili. Vplyv silnej koruny napríklad žiarsky výrobca hliníka Slovalco takmer nepocíti. „Firma veľkú časť surovín dováža. S elektrárňami má zmluvu, že za energiu platí v dolároch. Asi najväčšími korunovými nákladmi sú platy zamestnancov, takže o výraznejšom vplyve by som nehovoril,“ vysvetľuje Stanislav Drgoňa, predseda dozornej rady Slovalca. Podľa Ľudovíta Ódora zo Slovenskej ratingovej agentúry je silná koruna problémom najmä pre menšie firmy, ktoré dovážajú málo a vyvážajú významnú časť produkcie.
(tv)