
FOTO – AUTOR
Synagógy v európskych metropolách sú terčom útokov. Okolo ortodoxnej synagógy v Nových Zámkoch, jednej z pár funkčných na Slovensku, je pokoj. „V Paríži a iných veľkomestách je veľa Arabov, u nás nie. Preto sa ničoho neobávame,“ ubezpečuje Henrich Stern z novozámockej židovskej náboženskej obce.
Modrobiela stavba s Mojžišovým desatorom na priečelí stále slúži svojmu pôvodnému účelu. Postavili ju v roku 1856 a je ortodoxnou synagógou. Do 2. svetovej vojny tu mali aj neologickú synagógu, zmenšenú kópiu najväčšej budapeštianskej. Keďže Nové Zámky boli dôležitým železničným uzlom aj v minulosti, stali sa terčom amerického bombardovania. Zostala len ortodoxná synagóga, kde mali nacisti garáže. Miestni tu majú v úcte rabína Tigermana, ktorý bol vo svojej dobe celosvetovo uznávanou autoritou. Zomrel v koncentračnom tábore. Na fotografii, ktorá visí v rohu spoločenskej miestnosti vedľa synagógy, sa sediac na koči usmieva spod huňatej brady.
Dvadsaťšesťročný Henrich Stern je tu asi najmladším, drvivá väčšina príslušníkov komunity má viac než 70 rokov. Napočítali by sme ich 120, ale na pravidelné piatkové obrady chodí okolo 40 duší. Je to iba zlomok z predvojnových čias. Vraj až tretina Novozámčanov boli vtedy židia. Pritom do mesta sa dostali až koncom 19. storočia, pred tým sem dochádzali z neďalekých Šurian. Po roku 1989 sa zdalo, že synagógu získa mesto, chýbal len súhlas Henrichovho otca. Nepodpísal.
Henrich Stern vie o svojom pôvode od detstva. Je možno jediným mladým zo židovských rodín, ktorý nechce na svoje korene zabudnúť. „Je pravda, že viac ako viera pre mňa znamená tradícia. Ide mi hlavne o to, aby sa obrady u nás zachovali,“ hovorí. Je to rok, odkedy sa vrátil z Izraela. Tri mesiace sa učil po hebrejsky, aby vedel čítať náboženské texty. Izrael učaroval aj jeho sestre, študovala tam na univerzite.
Na konflikt na Blízkom východe má svoj názor a vysvetľuje ho veľmi opatrne. „Myslím, že aj medzi Izraelčanmi je desatina extrémistov, ktorí si stavajú domy na palestínskych územiach. Ale u Palestínčanov je pomer obrátený. Atentáty sa nedajú ospravedlniť. Palestínska samospráva, ktorá kontroluje len niekoľko desiatok štvorcových kilometrov, nikdy atentátnikov nenájde. Je to umenie nenájsť teroristov na takom malom území,“ uvažuje Henrich Stern.
JURAJ GERBERY