Bez prisťahovalcov, a to najmä mladých ľudí, u ktorých sa predpokladá, že si budú zakladať rodiny, by podľa demografa Borisa Vaňa nebolo napríklad v Nemecku možné dosiahnuť prírastok obyvateľstva. Myslí si však, že Slovensko zatiaľ nemôže vyvíjať v oblasti prisťahovaleckej politiky takú aktivitu ako Nemecko: „Ešte na to nie je pripravená spoločenská klíma.“
Úlohu štátu vidí najmä v osvete a príprave obyvateľstva na situáciu, ktorá nastane za desať až pätnásť rokov. Všetko ostatné bude podľa neho záležať na príťažlivosti Slovenska pre možných prisťahovalcov. Podľa štatistického úradu pribudlo na Slovensku zahraničnou migráciou minulý rok 1012 ľudí. Prisťahovalo sa teda viac ľudí, než odišlo.
Za migračnú politiku je zodpovedný migračný úrad ministerstva vnútra. Ten však má v pôsobnosti len špecifické skupiny migrantov, a to utečencov, odídencov a presídlencov.
V skutočnosti sa nedá o migračnej politike hovoriť. „Ak sa v budúcnosti pôsobnosť úradu rozšíri, bude pripravený prevziať starostlivosť o všetkých migrantov,“ hovorí jeho riaditeľ Bernard Priecel.
Úrad spolupracuje aj s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM). Vedúca jej misie na Slovensku Daniela Stábová povedala, že aj keď sa zameriavajú na pomoc migrantom pri návrate do krajiny pôvodu a integrácii do spoločnosti, IOM pripravuje program, ktorý sa bude orientovať na prisťahovalcov na Slovensko. Ak by došlo k nepredvídanému prílevu cudzincov na naše územie a vláda by mala záujem o pomoc, IOM by ju podľa Stábovej poskytla. „Privítala by som väčšiu spoluprácu so všetkými, ktorí sa problematikou migrantov na Slovensku zaoberajú,“ dodala.