
Odchádzajúci minister Ftáčnik sa dnes zrejme stane predsedom SDA.
FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
álne podeliť prácu.
O funkciu podpredsedníčky sa bude uchádzať Erika Kvapilová, ktorá pracuje v medzinárodnom stredisku pre štúdium rodiny. Regionálnu politiku bude mať ako podpredseda zrejme na starosti primátor Košíc Zdenko Trebuľa.
Financovanie SDA zabezpečí výkonný manažér. Weiss včera poprel, že by sa mal ním stať bývalý viceprezident Fondu národného majetku Ladislav Sklenár. Medzi 160 delegátmi snemu bude chýbať Brigita Schmögnerová, ktorá sa v marci stala výkonnou tajomníčkou Európskej hospodárskej komisie OSN so sídlom v Ženeve.
Z poslancov parlamentu sa medzi delegátmi snemu objavia tiež Katarína Čižmáriková a Milan Benkovský. Čižmáriková predtým bola členkou SOP a Benkovský SDĽ.
Na snem SDA prídu ako hostia predstavitelia sociálnodemokratických a socialistických strán z Maďarska, Rakúska, Česka a Poľska. Zo slovenských politických strán bude SOP zastupovať líder Pavol Hamžík, Smer Boris Zala a ANO Ľubomír Lintner. Premiér Mikuláš Dzurinda sa ospravedlnil, pretože bude pracovne zaneprázdnený.
SDĽ nevyšle na snem žiadneho politika. Tvrdí, že v tom čase bude rokovať republikový výbor strany. Mal by sa zaoberať Ftáčnikovým nástupcom v kresle ministra školstva.
Podľa Petra Weissa SDA vznikla na objednávku sklamaných voličov modernej európskej ľavice. Volebný potenciál strany odhaduje na päť až desať percent. Sociológovia boli už pri vzniku aliancie opatrnejší a upozorňovali na roztrieštenosť ľavicového spektra. V marcovom prieskume agentúry MVK dosiahla strana podporu 3,1 percenta. Bývalý Ftáčnikov kolega vicepremiér Ľubomír Fogaš považuje za anomáliu, že dve politické strany, ktoré majú v politických programoch rovnaké hodnoty, môžu stáť vo voľbách proti sebe. Weiss však rozdiely vidí: „V hospodárskej politike, v prístupe k transformácii boli výrazné rozdiely medzi tým, čo presadzovala skupina, ktorá založila SDA a väčšina v SDĽ.“ (sp)