Bratislava 12. apríla (TASR) - Odstúpenie ministra školstva SR Milana Ftáčnika z funkcie považujú všetci relevantní predstavitelia akademickej obce skôr za negatívum. Zároveň vyjadrili obavy aj o hladký priebeh reformy vysokého školstva.
Odstúpenie Ftáčnika sa podľa štátneho tajomníka Ministerstva školstva (MŠ) SR Martina Fronca odrazí na fungovaní ministerstva i realizácii už začatých reforiem. Aj nevýhodné politické i koaličné dohody však treba rešpektovať, uviedol Fronc v danej súvislosti. Vzniknutú situáciu považuje za štandardné fungovanie politiky v demokratickej spoločnosti. Strana demokratickej ľavice (SDĽ) má podľa neho právo, ale aj veľkú zodpovednosť, pri prijímaní konkrétneho rozhodnutia. Ten, kto nie je nominantom politickej strany vládnej koalície, by nemal danú stranu reprezentovať ako člen vlády, spresnil.
Nie je príliš šťastné, že krátko pred ukončením funkčného obdobia vlády dochádza k zmene na takom významnom poste, konštatoval na margo demisie ministra školstva predseda Rady vysokých škôl Libor Vozár. Chod MŠ SR pod vedením Ftáčnika vníma skôr pozitívne ako negatívne. Zároveň chápe politické konzekvencie, vyplývajúce z Ftáčnikovho rozhodnutia vystúpiť zo SDĽ. Na záver vyjadril nádej, že reforma vysokého školstva, ktorú MŠ SR pod vedením Ftáčnika pripravilo, bude pokračovať a kontinuita jeho práce nenaruší chod vysokých škôl (VŠ).
Podporu ministrovi z dôvodu možného narušenia reforiem vyjadril i prezident Slovenskej rektorskej konferencie Milan Dado. V súčasnosti je potrebné veľmi dôsledne aplikovať zmeny, vyplývajúce z vysokoškolského zákona. Ide najmä o otázku Správnej rady VŠ, Akreditačnej komisie a definície nových študijných odborov.
Rozhodnutie Ftáčnika je podľa rektora Univerzity Komenského Ferdinanda Devínskeho potrebné vnímať v dvoch rovinách, a to politickej a odbornej. Prvú je nutné rešpektovať, druhá je otázkou zodpovednosti, zdôraznil Devínsky. Ftáčnik ako spoluautor koncepcie i realizácie reformy VŠ dokonale pozná problémy i pozitíva zákona. V danej súvislosti odstúpenie Ftáčnika Devínsky nevníma pozitívne.
Zotrvanie Ftáčnika vo funkcii do konca volebného obdobia podľa vyjadrenia predsedníčky Študentskej rady vysokých škôl Renáty Králikovej podporili aj zástupcovia študentov. Realizácia reformy vysokého školstva si podľa nej vyžaduje ďalšie množstvo nižších právnych noriem, a preto by bolo vhodné, aby odišiel ten, kto reformu pripravoval. Pre nového ministra bude podľa Králikovej ťažké adekvátne sa zapojiť do rozbehnutých procesov. I napriek tienistým stránkam hodnotí jeho pôsobenie pozitívne. Faktom je, že až za jeho pôsobenia sa začala reforma vysokých škôl, reforma Fondu detí a mládeže, ktorú nemal nikto odvahu doteraz rozbehnúť, konštatovala Králiková.
*ms