BRATISLAVA – Rozhodnutie protimonopolného úradu o spojení Allianzu so Slovenskou poisťovňou, ktorú nemecký koncern kupuje, sa nerodí ľahko. Veľký podiel Slovenskej poisťovne na trhu a niekoľkoročné pôsobenie Allianzu na trhu komplikuje schválenie spojenia.
Protimonopolný úrad a Allianz o riešení tejto otázky ešte stále rokujú a dá sa predpokladať, že schválenie prevzatia úrad podmieni nejakými nariadeniami alebo obmedzeniami. „Ešte sa o ničom nerozhodlo, a preto by som sa k tomu nechcel vyjadrovať,“ povedal Manuel Bauer predseda predstavenstva slovenského Allianzu.
V prípade predaja obidvoch veľkých štátnych bánk víťazom sa stala spoločnosť, ktorá ešte na slovenskom trhu nepôsobila. Pri poisťovni je situácia iná, Allianz je treťou najväčšou poisťovňou s približne osempercentným podielom a Slovenská poisťovňa má ešte stále skoro polovicu trhu, a preto úrad preveruje, či ich spojenie môže zhoršiť situáciu ostatných poisťovateľov.
Allianz tvrdí, že jeho postavenie v porovnaní s najväčšou poisťovňou je zanedbateľné, a konkurentov nebudú môcť ohroziť. Najproblematickejším však z pohľadu protimonopolného úradu je povinne zmluvné poistenie, kde majú obe spoločnosti spolu približne 70 percent a úrad sa obáva, že budú znižovať ceny, aby vytlačili konkurentov.
„Rozhodne nebudeme znižovať ceny. Povinne zmluvné poistenie je veľmi škodové a ani ďalšie zvyšovanie podielu by nemalo veľký význam,“ povedal Bauer. Okrem toho ceny tohto poistenia sú regulované a poisťovne ešte dva roky nemôžu ísť pod stanovenú úroveň.
„V ostatných segmentoch (životné, neživotné a havarijné) nevidíme možnosť koncentrácie, a preto rozhodnutie protimonopolného úradu by nemalo byť negatívne,“ povedal Bauer.
Odborníci z poistného trhu, predpokladajú, že spojenie Allianzu a Slovenskej poisťovne prispeje k nárastu cien havarijného poistenia. Prechod na povinne zmluvné poistenie sa už skončil a očakáva sa aj koniec cenovej vojny, ktorá držala ceny havarijného poistenia nízko. Najväčšie poisťovne už majú dostatočne veľké podiely na trhu, aby si mohli dovoliť stratiť časť klientov kvôli vyšším cenám, tvrdia odborníci.
Allianz už dostal od protimonopolného úradu výnimku, aby mohol dosadiť svojich ľudí do orgánov Slovenskej poisťovne. O toto povolenie žiadal skôr, aby prostredníctvom svojich ľudí mohol dohliadať na chod svojej spoločnosti. Na schválenie spojenia má protimonopolný úrad čas ešte do konca mesiaca, ale termíny si môže v prípade potreby predĺžiť.
„Naša ponuka a podnikateľský plán, ktoré sme museli v privatizácii predložiť, nerátali s fungovaním dvoch oddelených spoločností Allianz na tomto relatívne malom trhu,“ povedal Bauer. Ako dodal spojenie oboch spoločností je dôležitou podmienkou na uzatvorenie privatizácie Slovenskej poisťovne.
Prevádzkovanie dvoch spoločností by podľa Bauera viedlo k zbytočnému zdvojeniu nákladov, čo by sa odrazilo na tom, že poistení by museli zaplatiť viac, než je potrebné.
Nemecký Allianz okrem toho čaká na schválenie prevzatia Slovenskej poisťovne Úradom pre finančný trh, ktoré by však nemalo byť problematické. Horšie to však je so schválením niektorých ľudí do orgánov spoločnosti, kde možno úrad rozhodne negatívne.
GABRIEL KÁDASI