BRATISLAVA – Tri deti, ktoré v poslednom čase zaočkovali proti obrne, zrazu začali mať komplikácie. Objavili sa u nich poruchy chôdze a príznaky ochrnutia.
Jedenapolročného syna Renáty Lalinskej z Bratislavy očkovali 19. marca. Päť dní po očkovaní sa zrazu nevedel postaviť. Potom dostal hnačky. Skončil v nemocnici na Kramároch. Po dvoch týždňoch sa chlapcov stav síce zlepšil, ale reflex v nožičkách stále nie je dobrý. Má zasiahnuté nervy a podľa ošetrujúcej lekárky „ak tam bol zápalový proces, čo sme však pri nálezoch nedokázali, rehabilitácia môže trvať aj viac ako rok“.
Podľa lekárov však súvis komplikovanej reakcie detí s vakcináciou obrny nemožno jednoznačne potvrdiť. „Nehovorím, že reakcia nie je v súvislosti s očkovaním, ale kým nemáme jasný dôkaz, nič nie je definitívne. Mohla to byť náhodná zhoda, lebo takúto reakciu spôsobuje viacero vírusov. Ak by sa potvrdil súvis s vakcínou, musí sa s tým niečo robiť,“ hovorí neurologička Jaroslava Pajerová, ktorá malého pacienta na detskej poliklinike na Kramároch vyšetrovala. Chýbajú ešte niektoré doplňujúce vyšetrenia a ich výsledky.
Ďalšia neurologička Irena Szabová hovorí: „Každé očkovanie môže vyvolať komplikácie. S určitým percentom poočkovacích komplikácií treba počítať. Ale to nie je medicínska chyba.“ Existuje totiž isté percento skrytých porúch imunity, ktoré sa nikdy predtým nemuseli preukázať.
Po každom očkovaní je teoreticky možná mimoriadna reakcia, hovorí aj Eva Máderová zo Štátneho zdravotného ústavu: „Veď ide o podanie cudzorodých látok“. Ale na to musí lekár upozorniť rodičov ešte pred očkovaním. Rodičia by mali využívať možnosť nahliadnuť do príbalového letáka vakcíny, čo je v praxi ojedinelé.
„S vakcínami nemáme zlé skúsenosti, kupujeme ich od najväčších celosvetových výrobcov. V tomto prípade šlo o známu francúzsku firmu,“ zdôrazňuje Máderová s tým, že zatiaľ nebola dokázaná súvislosť s očkovaním. „Samozrejme, že biologický materiál na laboratórne vyšetrenie bol odobraný a o výsledku budeme informovať.“
Mladej matke sa počas hospitalizácie syna nevidelo, že do prípadu sa vzápätí zaangažoval rad ľudí vrátane distribučnej firmy, ale niektorí akoby sa snažili zahmlievať, o čo ide. „Nikdy by sme to netajili,“ oponujú neurologičky. Aj Máderová tvrdí, že všetky hlásenia od lekárov sú povinné, aby sa vedeli vyvodiť dôsledky pre budúcnosť. Slovensko musí komplikácie hlásiť aj do zahraničia.