
Päťstoročné obilie v rukách výskumníka. FOTO - ARCHÍV
MARTIN – Pri výstavbe novej pobočky Slovenskej poisťovne v Martine narazili archeológovia na zaujímavé nálezisko. Prieskum ukázal, že v stredoveku sa v blízkosti dnešného Kostola sv. Martina nachádzala osada – predchodkyňa dnešného Martina. Cenné sú pozostatky piatich objektov, prezentujúcich vývoj od 13. do 17. storočia.
Ako nám povedal vedúci výskumu Matej Ruttkay z Archeologického ústavu SAV v Nitre, unikátne je zachytenie požiarovej vrstvy zo 16. storočia. Horiaca stena dreveného domu, obmazaná hrubou vrstvou hliny, sa zrútila a spadla na priestor, v ktorom boli okrem hlinených nádob uložené drevené nádoby s obilím a rozmanité tkaniny. Vďaka silnému žiaru z ohňa a mikroklíme pod spadnutou časťou sa obilie zachovalo, podobne ako aj fragmenty drevených nádob a tkanín.
Z pohľadu archeológov ide o unikátnu situáciu. Analýza týchto nálezov umožní nielen definovať zložky potravy stredovekého človeka, ale aj rekonštruovať stredoveké klimatické podmienky. Vo vzorkách sa totiž nachádzajú semená mnohých burín, ktoré sa považujú za významný indikátor stavu klímy. Pre rekonštrukciu života stredovekého človeka sú veľmi cenné aj nálezy rozmanitých tkanín, na ktorých možno identifikovať rôzne tkáčske postupy.
Získané archeologické nálezy sa postupne rekonštruujú a spracovávajú v laboratóriách Archeologického ústavu SAV v Nitre. Neskôr budú prezentované verejnosti na stálej výstave v pobočke Slovenskej poisťovne. V rámci záchranného archeologického výskumu sa odkryla iba ohrozená časť objektu. Zostávajúca časť ostane pre budúce generácie zachovaná pod parkoviskom, ktoré v tejto časti stojí.
KVETA FAJČÍKOVÁ