
Madridský strapec radosti po prvom góle Ivana Helgueru. Na strelcovi gólu ležia Michel Salgado (vľavo) a Argentínčan Santiago Solari. Real Madrid zdolal v odvete Ligy majstrov Bayern Mníchov 2:0 a v semifinále sa stretne s Barcelonou. FOTO – REUTERS
V stredu večer, tristodvadsaťdva dní po vlaňajšom finálovom víťazstve v Miláne nad Valenciou, sa skončilo účinkovanie futbalistov Bayernu Mníchov v Lige majstrov. Obhajca trofeje po prehre 0:2 v Madride s Realom opustil súťaž už vo štvrťfinále. Úplne zaslúžene, pretože v odvete previedol len pár zábleskov, ktoré na živšieho súpera nemohli stačiť.
„Biely balet“ roztancoval súboj sezóny do drasticky vysokých obrátok. Hralo sa prakticky iba na Kahnovu bránku, keď prvú polhodinu takmer každá lopta do jeho šestnástky zaváňala gólom. Bayern v tých chvíľach držalo pri živote šťastie, lebo Morientes či Raúl podobné vyložené príležitosti z niekoľkých krokov nezvyknú často zahadzovať. Už dávno sa neocitol rekordér v počte nemeckých titulov pod takým drvivým a vytrvalým tlakom. Nedokázal sa z neho vymaniť do konca zápasu.
Bayern sa nevyhrabal z obrany
Defenzívna taktika Hitzfeldovho tímu bola jasná každému, no dlhodobo valcovaný nemecký majster po Helguerovom góle už nenašiel východisko z kritickej situácie. Nepodarilo sa mu narýchlo zmeniť štýl ani rytmus hry, hoci Elber mohol skórovať. Vinou priveľkej koncentrácie na obranu vrátane stredopoliarov boli mníchovské hroty priveľmi odrezané od ťažiska hry i tradičných zásobovačov loptami – Jeremiesa a Hargreavsa.
„Skúšali sme všetko, lenže súper potvrdil svoje kvality. Bayern vie hrať aj ofenzívne, no najmä do prestávky to proti rozbehnutému Realu nebolo jednoducho možné. Teraz sa musíme sústrediť na Bundesligu a udržanie tretieho miesta, ktoré nám zabezpečí štart v Lige majstrov aj na budúci rok,“ konštatoval tréner bavorského klubu Ottmar Hitzfeld.
Šéf Bayernu Franz Beckenbauer nešetril svoje mužstvo a podrobil ho tvrdej kritike. Po kolísavých výkonoch v domácej súťaži nepresvedčilo ani na lepšie platenej medzinárodnej scéne, kde vypadnutím prišlo o vyše tri milióny eur bez ešte lukratívnejších prémií za televízne práva. Podľa slov Beckenbauera sa v stredu večer v Madride skončila úspešná éra tohto mužstva. „Prehra je absolútne zaslúžená. Nemali sme vôbec šancu. Hralo iba jedno mužstvo – Real,“ glosoval prezident Bayernu.
Rozbité nosy, predmet z hľadiska
Realu bude chýbať v prvom semifinále proti Barcelone portugalský reprezentant Luis Figo, ktorý videl tretiu žltú kartu. Ako povedal, za to, že chcel talianskemu rozhodcovi Braschimu pripomenúť Effenbergovu inzultáciu podávača lôpt. Pre zranenie ramena štvrťfinále nedohral.
Druhá hviezda španielskeho majstra, Francúz Zinedine Zidane, sa blysol rotovanou strelou do brvna: „Bayern sa spoľahol na svoj osvedčený štýl – hrať zozadu na kontraútoky. Tento recept mu nevyšiel. Do prestávky bol jeho výkon lepší. Pokúšali sme sa dostávať do šancí, čo nám v druhom polčase aj vyšlo.“
V hektickej štvrťfinálovej odvete sa nehralo v rukavičkách. Roberto Carlos skrvavil nos Salihamidžičovi, Raúl Linkemu, Kahnov priestor viackrát zahádzali diváci banánmi a Effeneberga pri rohovej zástavke trafil neznámy predmet z hľadiska do hlavy. Real sa mastnej pokute nevyhne.
Po Keanovi dohral aj Beckham
Manchester United si bez väčších problémov poradil s La Coruňou. Na Old Trafforde zavládla radosť z postup, ale aj smútok zo zranenia Davida Beckhama. Po Tristanovom likvidačnom faule v prvom zápase vytiahol na neho v odvete zákrok z kategórie brutálnych Argentínčan Duscher a miláčik obecenstva ani tentoraz nedohral. Semifinále proti Leverkusenu bude bez neho i írskeho kapitána Keana.
Striedajúci nórsky legionár Ole Gunnar Solskjaer opäť raz ukázal, že má mimoriadny čuch na góly. Minútu po príchode na trávnik otvoril skóre a Manchester dostal aj druhý raz do vedenia. Kuriozitou stretnutia bolo, že Galícijčania nestrelili ani gól. K obom im dopomohol súper. Prvý si dal Blanc sám a v závere prekonal Bartheza spoluhráč Nicky Butt, od ktorého sa odrazila strela Brazílčana Djalminhu do siete.