
Žena kráča pred originálom a kópiou obrazu Sčítanie ľudu v Betleheme.
FOTO - REUTERS
BRUSEL - Ak sa povie Brueghel, znamená to skvelé obrazy, ktoré sú plné postavičiek, na ktorých sedliaci oslavujú a tancujú, ľudia sa korčuľujú v úžasnej prírode 16. storočia alebo archanjeli robia poriadok na vrchole apokalypsy. Málokto však vie, že väčšina týchto slávnych obrazov rozvešaných po galériách celého sveta sú síce originály podpísané pravými menami, ale sú to kópie pôvodných predlôh, ktoré stvoril prvý z rodu - Pieter Bruegel, nazývaný aj starší.
Čo sa vlastne stalo, vysvetľuje výstava v bruselskej Kráľovskej galérii - Pieter bol obľúbeným maliarom už počas života a jeho synovia, ktorí zďaleka nemali otcove nadanie a pozorovací talent, si založili živnosť na kopírovaní jeho diel. Vznikol tak akýsi rodinný podnik, ktorý postupom času menil aj meno - z pôvodného Bruegela bol zrazu Brueghel a v tretej generácii už dokonca Breughel.
Synovia zrejme niektoré otcove obrazy poznali iba z kresieb či dokonca iba z počutia, pretože na slávnom Sčítanie ľudu v Betleheme vystriedal koníka v pozadí postupne manželský pár. (reuters)