Susan Sontag je intelektuálnou ikonou Ameriky. Preslávila sa zo dňa na deň v roku 1968 zbierkou esejí Proti interpretácii. Jej miesto na tróne postmoderných mysliteľov je v Amerike takmer nenapadnuteľné. V sedemdesiatych rokoch vyhlásila „bielu rasu“ za „rakovinový vred dejín“ a keď na Sarajevo padali bomby, vybrala sa tam inscenovať Čakanie na Godota. Naposledy predala „najinteligentnejšia žena Ameriky“, ako ju kedysi nazvali, svoj literárny archív za vyše milión dolárov Kolumbijskej univerzite v Los Angeles. Jej nový román In America práve vyšiel v češtine (V Americe).
Susan Sontag má dnes šesťdesiatdeväť rokov a v krajine, ktorá sa z intelektuálov nikdy nešla zblázniť, ešte stále hrá rolu takzvanej public intellectual. Na rozdiel od kolegov a rovesníkov v Európe nikdy neohrozila svoju nezávislosť „pochodom inštitúciami“ – Susan Sontag nikdy nemala stále miesto a ako slobodná matka žila zo štipendií a z honorárov. Aj takto sa stala morálnou inštanciou.
„Na Amerike mám najradšej, že tu človek môže vždy objaviť znova sám seba,“ napísala kedysi. A po prvej návšteve Ground Zero znovu objavila svoju pozíciu, bezprostredne po jedenástom septembri ešte takú antiamerickú. „Zoči-voči realite zničenia a takej obrovskej strate životov ustúpila do pozadia politická rétorika, ktorá ma dovtedy tak zamestnávala.“
Jej najnovší román In America, ktorý už získal cenu National Book Award, rozpráva príbeh poľskej herečky Heleny Modrzejewskej, ktorá sa koncom devätnásteho storočia stala v Amerike hviezdou. Susan Sontag na tejto postave iste lákalo, že Maryna Zalezowska, ako sa v románe volá, pozná iba jedno: sebainscenovanie.
V novom románe oslávila veľký prísľub Ameriky: Maryna rýchlo dobyla scény v San Franciscu, Zanesville, Ohiu a Bostone. Tiahne vlakom po celej Amerike, strieda milencov a vychutnáva si úspech. In America je zábavným príbehom divy, zakotveným vo svojej chvíli. Príjemný román však nemá koniec ani začiatok. „Postavy vrátane Maryny takmer nezanechávajú stopu, rozplývajú sa, len čo odídu zo scény,“ napísali The New York Times. Ich životy v Amerike i hocikde inde vyzerajú také, aké aj sú: len hrané. ANDREA PUKOVÁ