
Záchranári a požiarnici prechádzajú na horiacu filipínsku loď.
FOTO - REUTERS
Loď začala horieť o siedmej ráno. Pasažieri filipínskeho trajektu MV Maria Carmela práve očakávali koniec pokojnej plavby - do prístavu Lucena chýbalo jedenásť míľ.
Vtedy si všimli, že z nákladného priestoru sa podozrivo dymí. „Smrdelo to ako horiace cigarety,“ spomína na začiatok požiaru kňaz Guadalupe Derapite. „Dym sa stále zväčšoval a ľudia začali panikáriť.“
Oheň sa v priebehu desiatich minút rozšíril na celý trajekt. Cesta za záchranou bola jasná: schmatnúť najbližšiu vestu a skočiť do mora. „Spala som a dym ma zobudil,“ hovorí štrnásťročná Julia Ann Caliwanová. „Okamžite som začala hľadať vestu a ponáhľala som sa preč z lode.“
Dostať sa k záchrannej veste však nebolo jednoduché. Hoci majitelia lode hovoria, že ich mali dosť, vydesení pasažieri o ne museli bojovať. „Bili sme sa o záchranné vesty,“ tvrdí štyridsaťpäťročný Inoncio Sulabre. „Jedna vesta zapadla až k plameňom pri schodoch. Uchmatol som ju - plamene boli odo mňa na meter. Chytil som syna a skočil do vody,“ povedal Salubre, keď čakal spolu s deväťročným synom na ošetrenie v nemocnici v Lucene. Stále však nevie, čo sa stalo s jeho manželkou a dcérou. „Možno si nevybojovali vesty.“
„Niekoľko ľudí vyskočilo z lode bez záchranných viest a tí, ktorí nevedeli plávať, sa utopili,“ povedal pre Reuters veliteľ pobrežnej hliadky na Lucene Elpidio Cunio.
Ďalší pasažier, Juanito Capareno, prežil aj bez vesty. Zachránilo ho lano, čo mu do vody hodili záchranári. „Držali sme sa ho piati. O niekoľko minút som tam visel sám. Ostatní odpadli, jeden z nich bol malý chlapec.“
Vo vode pri horiacom trajekte sa tlačilo veľa ľudí. Snažili sa udržať na hladine, kričali o pomoc a hľadali svojich blízkych. „Priamo pri mne plávali dvaja - jeden tučný muž a žena. Mali hlavy dolu a vedel som, že sú mŕtvi,“ povedal kňaz Derapite. On sám nevie plávať, ale mal vestu. „Len som ležal na chrbte a šliapal nohami ako na bicykli.“
Po niekoľkých minútach zmätku a zúfalstva priplávali záchranné rybárske lode a lode pobrežnej hliadky. Podarilo sa im zachrániť 246 ľudí. Traja ľudia sú stále nezvestní. Oficiálne malo byť na lodi 243 pasažierov a 22 členov posádky, ale podľa Reuters a AP ich bolo viac - 270.
Preplnené filipínske trajekty už spôsobili niekoľko veľkých katastrof. V roku 1987 zahynulo štyritisíc ľudí pri zrážke trajektu Dona Paz s tankerom. Bola to najväčšia námorná tragédia v čase mieru.
(miš)