
DOTERAJŠIE MEDZINÁRODNÉ TRIBUNÁLY PRE VOJNOVÉ ZLOČINY
sti.
Vytvorenie nezávislého Medzinárodného trestného súdu (ICC) sa stane realitou aj zásluhou Slovenska. Spolu s ďalšími šiestimi krajinami sme totiž včera podporili vznik trestného súdu. Práve týchto sedem hlasov bolo potrebných na jeho založenie. Spolu s nami podporilo vznik súdu doteraz 66 krajín, potrebných bolo 60 podpisov.
Súd začne fungovať 1. júla. Nepreberie činy, ktoré boli spáchané pred jeho založením.
Osemnásti sudcovia budú volení na 9-ročné volebné obdobie. Okrem toho si členské štáty zvolia nezávislého prokurátora, ktorý bude navrhovať procesy na základe podnetov zmluvných štátov, Bezpečnostnej rady OSN, neštátnych organizácií, ale aj jednotlivcov.
ICC môže prerokovať prípad, len ak súdy jednotlivých štátov v stíhaní vážnych porušení ľudských práv zlyhajú.
Podnet na ICC môžu podať aj Slováci, napríklad v prípade zločinu proti ľudskosti, akým sú systematické vražedné útoky, vyhladzovanie, znásilnenie alebo sexuálne otroctvo namierené proti skupine, povedal SME František Mitlík z odboru trestnej legislatívy a prevencie kriminality z ministerstva spravodlivosti.
Zatiaľ nie je jasné, koľko bude stáť prevádzka súdu daňových poplatníkov Slovenska. „My sme pôvodne odhadovali 20-tisíc dolárov ročne, ale bude to určite oveľa viac. Bude to závisieť od toho, koľko štátov bude zmluvných,“ povedal Robert Lindenthal z medzinárodnoprávneho oddelenia ministerstva zahraničných vecí.
Fungovanie stáleho trestného tribunálu je však aj napriek jeho oficiálnemu vzniku ohrozené. K zmluve sa totiž stále nepridali kľúčové krajiny. S jeho vznikom nesúhlasí Čína, Izrael a väčšina arabských štátov. Proti je hlavne Amerika.
Celý rad amerických kongresmanov so vznikom trestného súdu nesúhlasí. Navrhli sankcie proti krajinám, ktoré ich postoj nezdieľajú v obave, že Američania pôsobiaci v zahraničí by sa mohli stať obeťou ideologicky motivovanej obžaloby.
David Scheffer, bývalý americký veľvyslanec pre vojnové zločiny, to považuje za prehnané. „Bushova administratíva je asi vystrašená, že tento súd by mohol zviazať ruky Spojeným štátom vo výkone našej zahraničnej politiky, a to do takej miery, že stratégovia by sa museli obávať, či ich rozhodnutie použiť vojenskú silu sa neskončí procesom pred ICC,“ povedal podľa BBC.
Bývalý prezident Bill Clinton síce podpísal Rímsky štatút medzinárodného trestného súdu, ale vláda prezidenta Georgea Busha zvažuje možnosť, že Clintonov podpis anuluje.
Prvýkrát sa myšlienka stáleho tribunálu objavila počas Norimberského procesu s nacistickými zločincami. Vznik tribunálu urýchlila potreba dočasných tribunálov pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii a Rwande. Pretože v minulosti nebol ustanovený trvalý súdny tribunál, nebolo možné súdiť napríklad kambodžského diktátora Pol Pota či irackého prezidenta Saddáma Husajna, ktorý vraj nechal použiť smrtiaci plyn proti Kurdom.
Pôsobnosť súdu je obmedzená na územie a občanov zmluvných štátov. Zločincovi k úniku stačí dostať sa na územie nečlenského štátu.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ