čil. Prečítajte si ich celé.
Voľný program nevylučuje dohodu (2. strana) Eduard Ševardnadze o schôdzke najvyšších predstaviteľov ZSSR a USA MOSKVA (čstk) - Nevylučujem, že na nadchádzajúcej schôdzke predsedu Najvyššieho sovietu ZSSR Michaila Gorbačova a prezidenta USA Georgea Busha sa dosiahnu významné dohody. Vyhlásil to v stredu v rozhovore pre sovietsky rozhlas minister zahraničných vecí ZSSR Eduard Ševardnadze. Schôdzka nemá presne určený program, ani sa nijako osobitne vopred nepripravovala, vyhlásil. Často sa však v histórii stávalo, že schôdzky vedúcich činiteľov veľkých mocností sprevádzali významné myšlienkové zvraty. Eduard Ševardnadze hovoril aj o situácii vo východnej Európe, pričom konštatoval, že na nej nevidí nič nezvyčajné. Všetko, čo sa odohráva vo východoeurópskych krajinách, u našich spojencov - a spojenecké záväzky naďalej platia - je zákonité. Uskutočňuje sa obnova, formuje sa nová podoba socialistickej spoločnosti. V jednotlivých krajinách je tento vývoj rozličný, čo je vzhľadom na špecifiku, nálady a túžby ľudí zákonité. To platí aj pre NDR, predstavitelia ktorej sa rozhodli otvoriť hranice. Všetko to odzrkadľuje nové civilizované vzťahy, ktoré sa vytvárajú medzi európskymi štátmi, medzi Východom a Západom, zdôraznil Eduard ševardnadze.
Čítajú sa vám noviny zle z monitora? Chcete si ich radšej vytlačiť? Stiahnite si celé vydanie Smeny vo formáte PDF
Ťažký život talianskych študentov FRANCO NEBUDE ŠTUDENTOM. Taliansko sa môže pochváliť jedným z najdemokratickejších systémov školstva na svete, zdôrazňujú často oficiálni predstavitelia v Ríme. Univerzity v Taliansku majú skutočne do široká otvorené svoje brány. Prijímacie skúšky sú veľmi benevolentné a na niektorých vysokých školách ich už úplne zrušili. Podmienkou na prijatie je iba maturitné vysvedčenie. Má však každý mladý Talian možnosť ho získať? Podľa oficiálnych údajov talianskeho ministerstva práce päťstoštyridsaťtisíc mladých ľudí vo veku do 14 rokov namiesto toho, aby sa v súlade so zákonom o povinnej školskej dochádzke venovalo štúdiu, musí už v rannom detstve prispievať do rodinného rozpočtu. Najvážnejšia situácia je v tomto smere v zaostalých regiónoch na juhu Apeninského polostrova, na Sardmii a Sicílii. Štrnásťročný Franco na obrázku už dva roky „nederie školské lavice". Živí sa príležitostnými prácami na palermskorn trhu.
Snímka SMENA - IVAN DRÁBEK
Ako chceli komunisti naposledy byť so študentami zadobre Ide o internacionalizáciu socialistických reforiem (1. strana) PRAHA (čstk) - Pri príležitosti 50. výročia udalostí 17. novembra a Medzinárodného dňa študentstva, včera člen Predsedníctva ÚV KSČ, vedúci tajomník MV KSČ a predseda MV NF v Prahe Miroslav Štepán prijal študentov z pražských vysokých škôl, medzi ktorými boli mladí komunisti a nestraníci, zväzáci aj nečlenovia SZM. V úvode veľmi neformálnej besedy Miroslav Štépán pripomenul odkaz 17. novembra, ktorý ani teraz, v náročnom období procesu spoločenskej prestavby nestratil na svojej aktuálnosti - či už ide o spojenie inteligencie s pokrokom, o jej zapojenie sa do tvorby socialistických hodnôt na vyššej kvalitatívnej úrovni, v poznávaní objektívnej historickej pravdy, ale aj o zjednocovanie a spoločný postup pri uskutočňovaní zámerov celkového rozvoja hlavného mesta ČSSR. V medzinárodnej rovine však ide o internacionalizáciu socialistických reforiem s ohľadom na špecifické československé podmienky. V tejto súvislosti zdôraznil obrovskú šancu a zodpovednosť pracovníkov duchovnej sféry, v nachádzaní východísk v záujme perspektív a budúcnosti človeka, na ceste zefektívnenia socializmu a zvyšovania jeho príťažlivosti. Uviedol, že všetko závisí od ľudí, od schopných kádrov, teda aj vysokoškolsky vzdelaných, ktorí sa nezľaknú prekážok a s pocitom sebadôvery vo vlastné sily využijú priestor na plnenie programu prestavby. Ked hovoril o školskej problematike, okrem iného zdôraznil, *že demokratizácia vysokých škôl musí pokračovať - je nevyhnutný oveľa pružnejší a účinnejší dialóg študentov s učiteľmi a s ďalšími vedeckými pracovníkmi, ale aj organizáciami Národného frontu. Utekajú z východného Nemecka, západnému robia problémy Obavy z „výpredaja NDR" (2. strana) Otvorené hranice pôsobia hospodárske škody BERLÍN (čstk) - Zrušenie väčšiny prekážok pre cesty občanov NDR na Západ, predovšetkým do NSR a Západného Berlína, prináša prvé kladné výsledky. Postupne sa znižuje počet ľudí, ktorí sa chcú natrvalo vysťahovať.
S nebývalým ruchom na hraniciach medzi NDR a NSR a Západným Berlínom však prichádzajú aj isté ekonomické ťažkosti. Každý občan NDR síce dostáva od západonemeckých úradov tzv. príspevok na privítanie vo výške 100 západonemeckých mariek, na ktorý má nárok raz ročne, a v NDR môže vymeniť 15 mariek na deň v pomere jedna k jednej, avšak mnohí návštevníci z NDR si nelegálne vymieňajú v západonemeckých a západoberlínskych zmenárňach ďalšie valuty, a to v pomere desať mariek NDR za jednu západonemeckú marku. Niektoré západoberlinske obchodné domy sa ukázali také „pružné", že začali predávať tovar rovno za menu NDR. K pôvodnej cene stanovenej v západných markách však treba pridať jednu nulu. Vzhľadom na značný nápor na priechodoch nie sú colníci NDR zatiaľ schopní ilegálnemu vývozu meny NDR plne zabrániť, a tak medzi obyvateľmi NDR oprávnene vznikajú obavy z „výpredaja NDR." Podpredseda štátnej banky NDR Bruno Meier v rozhovore pre agentúru, ADN povedal, že úrady nehodlajú menu NDR v dôsledku uvedených javov devalvovať. Ani prechod k voľnej zameniteľnosti meny NDR nie je zatiaľ možný, pretože podobný krok môže nasledovať len po podstatnom zvýšení úrovne a výkonnosti národného hospodárstva NDR. Do Tatier prišiel sneh Pani Zima mala premiéru (3. strana) VYSOKÉ TATRY (čstk) - Po predpremiére začiatkom októbra predstavila sa včera pani Zima v celej oblasti Vysokých Tatier v plnej kráse. Od večera v stredu vytrvalo sneží. Biela perina má miestami 30 až 40 cm hrúbku a neustále rastie. Premiéru zimy sprevádzal v noci silný vietor, ktorý na hrebeňoch Tatier dosahoval rýchlosť víchrice. Po dlhotrvajúcej suchej jeseni s povzdychom včera vyšli na tatranské cesty vodiči, ktorí museli prispôsobiť jazdu zimným podmienkam. Už počas noci a v skorých ranných hodinách naplno pracovali posypové mechanizmy Okresnej správy ciest v Poprade. Najviac starostí mali s údržbou ciest v oblasti Štrbského Plesa, Smokovcov, Tatranskej Lomnice a Ždiaru, kde ich úsilie marilo husté sneženie. V súlade s požiadavkou ochrany prírody Tatranského národného parku využívajú na posyp inertný materiál. Prvá výdatná snehová nádielka v našich veľhorách potešila predovšetkým milovníkov zimných športov. Možno už počas nadchádzajúceho víkendu budú môcť odskúšať lyže, sánky či postaviť si prvých snehuliakov.Autor: red, tu