Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky
ČO PÍSALI NOVINY PRED DVADSIATIMI ROKMI

Ako naši komunisti naposledy oficiálne oslavovali (Smena, 7. november 1989)

O tom, ako čelní predstavitelia SSR zrejme posledný krát rečnili so súdružským úsmevom, o prvom novinárovi-kozmonautovi a o superpočítači, ktorý kúpila košická knižnica. Čítajte Smenu zo 7. novembra 1989.

Posledná promenáda (prednovembrových) komunistov

SLÁVNOSTNE ZHROMAŽDENIE (7. strana)

Oslavy 72. výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie vyvrcholili včera v hlavnom meste SSR slávnostným zhromaždením pracujúcich a mládeže Bratislavy a Západoslovenského kraja.

Čestné miesta v Koncertnej sieni Čs. rozhlasu zaujali člen Predsedníctva ÚV KSČ, prvý tajomník ÚV KSS Ignác Janák, kandidát Predsedníctva ÚV KSČ, predseda vlády SSR Pavel Hrivnák, člen Predsedníctva ÚV KSS, predseda SNR Viliam Šalgovič a ďalší členovia Predsedníctva ÚV KSS Pavel Bolvanský. Koloman Dudás, Elena Litvajová, Štefan Rybár a Ondrej Šaling, členovia Sekretariátu ÚV KSS Štefan Bachár a Jozef Kiss, vedúci oddelení ÚV KSS, podpredsedovia SNR a vlády SSR, predstavitelia ÚV NF SSR, činitelia politických strán a spoločenských organizácií NF SSR, zástupcovia ČSĽA, MVaŽP SSR, ĽM, mestských a západoslovenských straníckych a štátnych orgánov a ďalší hostia.

Na slávnosti bol prítomný generálny konzul ZSSR v Bratislave Piotr Kostikov a ďalší predstavitelia konzulárnych úradov v Bratislave, ako aj zástupcovia Sovietskej armády.

Po štátnych hymnách ČSSR a ZSSR zhromaždenie otvoril člen Predsedníctva ÚV KSS, vedúci tajomník MV KSS v Bratislave Štefan Rybár.

Slávnostný prejav predniesol člen Predsedníctva a tajomník ÚV KSS Pavel Bolvanský. ,

Súčasné obdobie príprav na XVIII. zjazd KSČ, podčiarkol P. Bolvanský, od nás všetkých vyžaduje ešte vypätejšie úsilie o urýchlenie rozvoja našej socialistickej spoločnosti. Intenzívne prebieha príprava zásad Programu KSČ a jej stanov, hlavných smerov hospodárskeho a sociálneho rozvoja v budúcej päťročnici a do roku 2005, ako aj návrhu novej Ústavy ČSSR. Tým hlavným, čím by malo prispieť celé predzjazdové obdobie, je zvýšenie bojovnosti strany, upevnenie jej jednoty a ideovej zomknutosti na platforme politiky prestavby a demokratizácie.

Sme si plne vedomí toho, že naše zámery o upevnenie a rozvoj socializmu sa môžu realizovať len v podmienkach mieru a v úzkom spojenectve so Sovietskym zväzom a ostatnými krajinami socialistického spoločenstva.

Sovietska zahraničná politika, nadväzujúca na nové politické myslenie, sa cieľavedome a vytrvalo usiluje o ustavičné prehlbovanie a rozširovanie celoeurópskej spolupráce proti eskalácii zbrojenia a vzájomnej nedôvery. Socialistické Československo sa činorodo podieľa na procese prehlbovania pozitívnych zmien v zahraničnopolitických vzťahoch. Úprimnosť, otvorenosť a vecný charakter československo-sovietskych vzťahov otvára nové obzory pre rozvoj spolupráce medzi oboma štátmi a komunistickými stranami, založený na zhodnosti cieľov, vzájomnej úcte a rešpektovaní prístupu k zveľaďovaniu socialistických hodnôt.

Pavel Bolvanský v závere pripomenul, že Veľká októbrová socialistická revolúcia sa stala jednoznačným triumfom marxizmu-leninizmu, príkladom stratégie a taktiky pre všetky revolučné, robotnícke a komunistické strany.

Účastníkov zhromaždenia potom pozdravil generálny konzul ZSSR v Bratislave Piotr Kostikov.

Naša prestavba, uviedol, rovnako ako svojho času Októbrová revolúcia, upútala pozornosť svetovej verejnosti. Núti sovietsky ľud žiť a rozmýšľať ináč, prinútila celý svet hľadieť na ZSSR inými očami a po novom budovať vzťahy medzi štátmi. Voľby ľudových poslancov, ich prvý zjazd, zápa-listé rozpravy v novom Najvyššom soviete a ďalšie udalosti a procesy v ZSSR majú vskutku revolučný charakter. Aktivizujú ľudí a súčasne odhaľujú protirečivé tendencie postupu spoločenskej obnovy, vyžadujú kriticky hodnotiť aj niektoré strnulé predstavy o spoločnosti. Prvoradou úlohou, pripomenul Piotr Kostikov, je hľadanie spoľahlivej rovnováhy spoločenských síl, ich rozumného dialógu a zhody pri zachovaní socialistického ideálu.

Oslavy 72. výročia Veľkého októbra v hlavnom meste SSR, ktoré zakončila Internacionála, sa stali manifestáciou vernosti ideám zrodeným prvou socialistickou revolúciou nerozbornému priateľstvu a spojenectvu ľudu ČSSR a ZSSR v zápase za svetový mier a spoločenský pokrok.


Čítajú sa vám noviny zle z monitora? Chcete si ich radšej vytlačiť? Stiahnite si celé vydanie Smeny vo formáte PDF

Sovietský novinár poletí do kozmu

KOZMOS DEŤOM (2. strana)

Komisia pre kozmonautiku pri zväze novinárov ZSSR navrhla uskutočniť let prvého sovietskeho novinára do kozmu pod heslom Kozmos deťom a venovať výťažok z publikácií všetkých materiálov na pomoc detskému zdravotníctvu a vzdelaniu. Návrh sa teší veľkej podpore a je nanajvýš aktuálny práve dnes, keď treba myslieť na ďalšie generácie, píše sovietsky denník Pravda. Uvádza, že dostatočné prostriedky na tento cieľ možno získať aj od podnikov za reklamu a za predaj „kozmických" suvenírov.

ČSTK

Košická knižnica má nový superpočítač

V ústrety čitateľom (1. strana)

KOŠICE (sed) - Včera sa začala v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach prvá etapa obnovy počítačového systému. Nový počítač typu SM 52-11 nahradí do konca roku svojho predchodcu RPP 16, s ktorým získala táto knižnica pred desiatimi rokmi slovenský primát v zavádzaní výpočtovej techniky pre takúto aplikáciu. Moderné zariadenie bude mať desaťnásobne vyššiu pamäťovú kapacitu. Umožní to napojenie rozsiahlej terminálovej siete. Celý vyše milión zväzkov zahŕňajúci knižný fond sa tak postupom času stane čitateľom prístupný podstatne operatívnejšie, než cez tradičný lístkový katalóg.

Poľský zlotý padá stále nižšie

Devalvovali zlotý (2. strana)

VARŠAVA (čstk) - Poľská národná banka včerajším dňom devalvovala poľský zlotý o 50 percent voči československej korune v neobchodnom kurze. Hodnota jednej Kčs sa zvýšila zo 75 na 112,50 zlotých. Oznámili to ústredné poľské denníky.

Informovali, že podobne sa hodnota poľského zlotého znížila v neobchodných platbách i voči menám iných socialistických krajín. Napríklad jeden rubeľ má teraz hodnotu 900, jedna marka NDR 351,56 a maďarský forint 50,85 zlotých.

Strana ustúpila. Nemci budú môcť cestovať

Návrh zákona o cestovaní (2. strana)

BERLÍN (čstk) - Tlač NDR včera uverejnila návrh zákona o cestovaní občanov NDR do zahraničia. Tým sa začala verejná diskusia o tomto dokumente, ktorá bude trvať do 30. novembra. Návrh potom prerokuje Ľudová snemovňa NDR.

Návrh zákona o cestovaní zaručuje občanom NDR právo na súkromné a služobné vycestovanie do zahraničia i na trvalé vycestovanie. Zároveň zdôrazňuje, že každý občan sa môže kedykoľvek vrátiť do vlasti.

Maximálna dĺžka pobytu občana v zahraničí je 30 dní v roku. V naliehavých prípadoch ju možno predĺžiť. V prípade súkromnej alebo služobnej cesty musia úrady vybaviť žiadosť do 30 dní. Vo výnimočných prípadoch však môže byť táto lehota skrátená na tri dni. Na vybavenie žiadosti o trvalé vysťahovanie určil návrh zákona lehotu tri až šesť mesiacov.

Úrady môžu odmietnuť povolenie na vycestovanie len v prípade, že by , jeho udelenie viedlo k ohrozeniu štátnej bezpečnosti, verejného poriadku alebo morálky, alebo obmedzeniu práva a slobôd iných občanov. Proti takémuto rozhodnutiu úradov sa však možno odvolať.

Minulý piatok potvrdila návrh zákona Rada ministrov. V tlačovom vyhlásení zároveň vyzvala občanov, aby pochopili, že sa stále ešte nepodarilo vyriešiť komplikovanú otázku, z akých zdrojov bude možné uvoľniť prostriedky v cudzej mene na financovanie voľného cestovania občanov NDR do zahraničia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 2. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 2. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 5. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 8. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 9. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 10. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 10 951
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 9 804
 3. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 816
 4. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 779
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 487
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 244
 7. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 7 983
 8. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 879
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 232
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 422
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na oblečenie do mrazov aj pod mínus 50 stupňov Celzia využívajú miestni sobie výrobky.

Rozhovor o najchladnejších miestach sveta.


11. jún
Summit už tradične sprevádzali protesty.

Biden chce byť tvrdší k Číne, Európa je opatrnejšia.


3 h

Voľby by vyhral Hlas.


8 h

Máj bol mesiac, keď viac ako pandémiu bolo vidno všetky ostatné veci. A konečne vieme, ako to tu vlastne vyzerá.