
Jedna zo série ocenených fotografií, za ktoré dostal denník The New York Times Pulitzerovu cenu. Snímka fotografa denníka z Afganistanu zachytáva afganskú utečenkyňu Jamillah s dcérkou pred zdravotnou kontrolou organizácie Lekári bez hraníc. FOTO – REUTERS
Bez veľkých osláv a tradičného šampanského v New Yorku odovzdali na Kolumbijskej univerzite prestížne novinárske Pulitzerove ceny.
Hlavnou témou pondelkového večera bol 11. september. Ocenení novinári, ktorí pocítili teroristické útoky a následnú vojnu v Afganistane na vlastnej koži, prejavili pri odovzdávaní cien skôr rezervovanosť ako radosť. Editor The New York Times Howell Rains označil tohtoročné oceňovanie za „profesionálne uspokojujúce, ale aj ponižujúce“.
Rekordných sedem ocenení putovalo novinárom a redakcii The New York Times. Nijaké noviny nevyhrali v 85-ročnej pulitzerovskej histórii viac ako tri ceny za jeden rok. Šesť zo siedmich ocenených prác The New York Times sa týkalo vojny proti terorizmu. Denník získal aj obe fotografické ocenenia, jedno za rubriku Nation Challenged, kde boli uverejňované príbehy a fotografie ľudí, ktorých poznačili útoky teroristov.
Bol to neobvyklý rok pre malé a regionálne noviny, ktoré obyčajne vyhrávajú množstvo ocenení podľa geografického kľúča. Dvanásť zo štrnástich ocenení zhrabli najbohatšie noviny z New Yorku, Washingtonu a Los Angeles. The Washington Post a Los Angeles Times dostali po dvoch prestížnych novinárskych oceneniach. Post za pokrývanie vojny proti terorizmu a za investigatívne spravodajstvo. Sariho Horwitza, Scotta Highama a Sarah Cohenovú z washingtonských novín vyzdvihli za správy o účasti Kolumbijského dištriktu na zanedbávaní a smrti 229 detí v ochrannej starostlivosti.
Ocenenie v kategórii Breaking news si odniesol The Wall Street Journal, ktorý vojnu sledoval v priamom prenose: pred zrakmi novinárov sa zrútila jedna z dvojičiek. Mrakodrap, kde vtedy sídlila redakcia denníka, musel byť ihneď evakuovaný. Noviny prednedávnom stratili 38-ročného reportéra Daniela Pearla, ktorého uniesli a zavraždili islamskí extrémisti v Pakistane.
Kolumbijská univerzita ocenila Journal za „vyčerpávajúcu prácu vykonanú v náročných podmienkach“. Po úteku z mrakodrapu sa noviny museli presťahovať do New Jersey. „Stále nie sme vo svojich kanceláriách a stratili sme jedného reportéra,“ povedal na vyhlasovaní cien na Kolumbijskej univerzite viceprezident novín Jim Pensiero. „Trpeli sme menej ako ľudia vo dvojičkách, ale pre nás to bol veľmi ťažký rok,“ dodal Penserio.
Porota Kolumbijskej univerzity udelila aj sedem umeleckých cien. Za drámu si cenu odniesla Suzy-Lori Parksová, cena za biografickú knihu putovala do rúk Davida McCullouga za knihu John Adams. Je to už jeho druhý Pulitzer. V roku 1993 vyhral so životopisom bývalého amerického prezidenta Trumana.
V kolónke beletria ocenili Richarda Russa za jeho Empire Falls. Russo zviedol víťazný súboj s Jonathanom Franzenom, ktorého kniha The Corrections patrila k horúcim favoritom.
Cena za literatúru faktu putovala do rúk Diane McWhorterovej za Carry Me Home: Birmingham, Alabama, the Climactic Battle of the Civil Rights Revolution. „Som asi jediný človek na svete, ktorý môže povedať – som šťastná, že som sa narodila v Alabame,“ povedala cez telefón McWortherová, ktorá v čase udeľovania cien ležala v posteli. Carry Me Home je jej vôbec prvá publikovaná kniha.
Cenu za poéziu udelili Carlovi Denisovi za zbierku Practical Gods, historickú kategóriu vyhral Louis Menand za The Metaphysical Club: A Story of Ideas in America. Hudobného Pulitzera získal osemdesiatosemročný Henry Brant, priekopník avantgardnej hudby. (peb)