Vyjadril presvedčenie, že zväzový parlament schváli zákon o spolupráci s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY), na ktorom sa koaliční partneri dohodli v pondelok večer. Federálna vláda o tzv. „haagskom zákone“ rokovala včera večer a očakáva sa, že parlament ho schváli dnes.
Na znení zákona sa predstavitelia Demokratickej opozície Srbska (DOS) a čiernohorskej koalície Spoločne pre Juhosláviu vedenej Socialistickou ľudovou stranou (SNP) dohodli po tom, čo do návrhu zakomponovali požiadavku SNP, aby sa zákon týkal len osôb, ktoré ICTY obžaloval pred schválením zákona. Prípadné ďalšie žaloby vznesené haagskym tribunálom majú byť prejednávané pred domácimi súdmi.
Na území Juhoslávie sa nachádza asi dvadsať osôb obžalovaných ICTY. Predpokladá sa, že v Srbsku žije aj bývalý veliteľ bosnianskosrbských jednotiek generál Ratko Mladič, ktorý spolu s Radovanom Karadžičom figuruje na vrchole zoznamu obžalovaných ICTY.
„Sme odhodlaní spolupracovať, a ako to urobíme, je naša vec,“ dodal Djindjič - zrejme v súvislosti s výhradami, že medzinárodné spoločenstvo odmietne zákon, ktorý predpokladá selektívne vydávanie obžalovaných.
Hovorkyňa hlavnej prokurátorky ICTY Florence Hartmannová označila návrh zákona za neprijateľný. Zdôraznila, že Juhoslávia má svoje záväzky voči ICTY, ktoré musí plniť bez kladenia podmienok. (tasr)