
Maďarský premiér Viktor Orbán z vládnej strany Fidesz (uprostred) s celou svojou rodinou. Na snímke sú (zľava): najstaršia dcéra Ráhel, syn Gaspar, Viktor Orbán (uprostred), dcéra Sára a manželka Anikó Levaiová s najmladšou dcérou Rózou v náručí. FOTO - TASR
Za voľbami v Maďarsku urobí bodku až ich druhé kolo. Už na základe nedeľňajšieho hlasovania sa však dá usudzovať, čo si voliči neželajú. Neželajú si, aby sa posilnila jedna strana na úkor všetkých ostatných. Želajú si rovnováhu medzi dvoma výraznými stranami, ktoré dominujú ešte od minulých volieb: Fidesz na pravej a socialisti na ľavej strane.
Definitívne sa rozhodlo, že dva protipóly bude v parlamente dopĺňať tretia liberálna strana. Takéto rozloženie síl garantuje stabilitu - dokazuje to aj reakcia burzy na nedeľňajší výsledok: uzatvárala sa s indexom najvyšším za posledného jeden a pol roka.
„Tieto voľby dali základ maďarskej demokracii. Vznikli dva veľmi silné politické bloky. Každý z nich môže vyhrať aj budúce voľby,“ povedal agentúre Reuters politický analytik Tamás Fritz.
Rovnako ako v predchádzajúcich troch voľbách dali maďarskí voliči najavo, že politikom radšej nechcú zveriť moc na dlhšie. Ich vôľa zabrániť deformáciám, nedovoliť, aby sa moc u niekoho ohriala príliš dlho, je tou najlepšou devízou do budúcnosti. Výrazom ich zrelosti. Týmto gestom mohli maďarskí voliči vyslať ďalší pozitívny signál do zahraničia. I keď v týchto voľbách už nešlo ani o transparentnosť investičného prostredia, ani o miesto Maďarska v Európe. Fidesz spravil chybu, už keď začal vládnuť - chystal sa na dlhšie a všetko tomu podriadil. V kampani chcel manipulovať davom. Ľudia mu však odpovedali, že nie sú stádo, ktoré potrebuje vodcu. Odmietli jeho túžbu po veľkosti aj so všetkými sentimentmi na minulosť, ktorú v kampani Fidesz tak často spomínal.
Okrem toho voliči hlasovaním Fideszu odkázali, že nemôže byť stranou maloroľníkov i nacionalistov zároveň. Fidesz tieto strany pohltil a ich voliči, keď hľadali alternatívu k Fideszu, museli sa odkloniť doľava. Na pravej strane spektra totiž už žiadna strana nebola.
Voľby pochovali nádeje ultrapravicovej strany nacionalistu Istvána Csurku MIÉP. Ak by sa však dostala do parlamentu, práve partnerstvo s Fideszom by možno zničilo aj ju.
Zdá sa, že problémom Fideszu bude to, že si nevie nájsť spojencov. Do týchto volieb išiel spolu s MDF. Zostavili dokonca spoločnú kandidátku. Spoločný však mali iba politický záujem.
KLAUDIA LASZLÓOVÁ, Budapešť