V ľudskej histórii zohrali vstupy, brány a dvere dôležitú úlohu. Slúžili na oddelenie interiéru od exteriéru, ochranu súkromného majetku a boli jasnou správou o tom, do akej budovy vstupujeme. Vchod a jeho vzhľad už na prvý pohľad napovedali, či ide o objekt určený pre verejnosť, alebo súkromný majetok. Architektonické a umelecké stvárnenie, rozmery, zdobenie aj použitý materiál zodpovedali spoločenskému významu stavby, prípadne boli priamo úmerné statusu a majetnosti vlastníka. Boli neklamnou predzvesťou, čo môžeme očakávať po ich otvorení a nenápadne nabádali k tomu, ako sa správať po vstupe. Na prvý pohľad bola čitateľná hierarchia priestorov za dverami a hneď bolo jasné, kde je hlavný vchod, reprezentačné priestory, súkromné komnaty panstva, zadný hospodársky vchod a kde malé izbičky služobníctva.
Jedna etapa našej histórie, keď si mali byť všetci rovní, vyrovnala aj tieto odlišnosti. Na mnohých budovách, hlavne bytových domoch z tohto obdobia nerozoznáte, ktorý je hlavný a ktorý zadný vchod. Nenašepká vám to ani architektúra, ani vstupné dvere a navlas rovnako vyzerajú bytovky aj na úplne opačných koncoch republiky. Uniformita dverí neskončila ani po vstupe do súkromia. Panelová výstavba uznávala len jeden typ dverí s viac ako skromnými variáciami 1/3 alebo 2/3 zasklenia. Tieto „diétne“ časy sú našťastie nenávratne preč a náš trh hýri takou pestrou ponukou výrobkov, že niekedy je naozaj ťažké sa zorientovať, nieto si ešte aj primerane vybrať.
Vstupné dvere nás všade vítajú ako prvé. Oddeľujú naše súkromie od vonkajšieho prostredia, preto od nich vyžadujeme v prvom rade bezpečnosť. Je rozdiel medzi vstupnými dverami do rodinného domu a do bytu v bytovom dome. Rodinný dom vyžaduje osadenie dverí určených do exteriéru, ktoré musia odolávať aj poveternostným vplyvom.
Vstupné dvere do bytu považujeme už za interiérový typ dverí, keďže vchádzame z domovej chodby, a nie priamo zvonku. Ich povrchová úprava zväčša laminovaním, prípadne dyhovaním zodpovedá tejto skutočnosti, aj keď bezpečnostné prvky môžu mať rovnaké. U obidvoch typov sú zhodné požiadavky na dobrú tepelnú aj zvukovú izoláciu. Vstupné dvere sú aj prvou vizitkou majiteľa. V rodinných domoch by mali svojím tvarovým a materiálovým riešením vhodne harmonizovať s fasádou, nekonvenčným prístupom a extravaganciám sa tu medze naozaj nekladú. Iným prípadom sú bytové dvere, kde je z dôvodu ochrany vášho ťažko nadobudnutého majetku najrozumnejšie zbytočne nepútať pozornosť a decentne sa pridať k šedému priemeru. Takúto nutnú striedmosť si potom môžete vynahradiť v interiéri. Fantázia a snaha o originalitu by však mala zohľadňovať prevažujúci štýl za-riadenia, typ miestnosti a užíva-teľský komfort.
Najjednoduchším a najrozšírenejším typom sú drevotrieskové hladké dvere. Ich jadro tvorí lepenková voštinová výplň a okraje sú zosilnené drevenými latkami. Vyrábajú sa v štandardných rozmeroch a širokej škále povrchových úprav. Niektoré môžu byť zdobené lištami a vyrábajú sa aj v kombinácii so zasklením.
Kazetové drevené dvere, ináč nazývané aj historizujúce alebo vidiecke, dávajú už podľa názvu tušiť, do akého interiéru sú určené. Rám zväčša tvoria dve zvislé a tri vodorovné výstuhy, do ktorých je vsadená výplň alebo sklo. Typický reliéf kazety - vystupujúceho rámu a hlbšie vsadených výplňových polí tak predurčil aj odborný názov pre tento typ dverí.
* Presklenné a celosklenené dvere
Presklenné dvere sme už spomínali aj pri predchádzajúcich druhoch. Podstatné je definovanie presklennej časti v pomere k plnej časti dverného krídla. Podľa toho hovoríme o presklenných dverách tretinových, dvojtretinových alebo celopresklenných (môžu mať v 1/3 výšky deliacu priečľu, ale môžu byť zasklené aj jedným kusom skla po celej výške a vsadené len do stabilizačného rámu). Inováciou sú celosklenené dvere - dverné krídlo tvorí len tabuľa bezpečnostného dostatočne hrubého skla uchytená na špeciálnych závesoch k zárubni. Môžu sa osadiť bez potrebných úprav do všetkých typových oceľových zárubní. Sú veľmi elegantné a dokážu priviesť denné svetlo aj do dovtedy tmavých miestností.
Ku každým dverám neodmysliteľne patrí aj zárubňa. Spolu s kovaním a primeranou kľučkou esteticky aj funkčne dotvárajú celkový dojem. Zárubne sú dodávané zväčša v komplete s dverami. Pri výmene dverných krídiel za nové môžete staré kovové zárubne obložiť renovačnými zárubňami v zhodnom dezéne a nemusíte ich demontovať.
Napriek všetkému, hlavným poslaním dverí je podľa potreby a nálady oddeľovať, ale i spájať. Nemajú dominovať, majú len dopĺňať a hlavne dobre slúžiť. *