
Péter Medgyessy oslavuje víťazstvo socialistov v prvom kole volieb. Práve on má najväčšie šance, aby sa stal o dva týždne po druhom kole novým premiérom. Medgyessy síce nie je členom Maďarskej socialistickej strany (MSZP), ale svojou minulosťou je s ňou úzko spojený. Uhladený bankár účinkoval už v dvoch socialistických vládach. Najskôr bol ministrom financií. To bolo v roku 1987 a vtedy tam bol ešte ako komunista. Druhý raz získal rovnaký post v roku 1996, keď nahradil slávneho reformátora Lájosa Bokrosa, ktorý odstúpil. V rokoch 1987 a 1990 bol podpredsedom poslednej reformnej komunistickej vlády v krajine. V tom čase hral hlavnú úlohu v postupnom odpútavaní sa od socialistického systému a zavádzaní trhovej ekonomiky v Maďarsku. FOTO - REUTERS
Máme čo stratiť, píše v komentári včerajší Magyar Nemzet, denník blízky strane Fidesz. Podľa denníka sa rozhodne v druhom kole, či bude pokračovať „pokojné budovanie a upevňovanie národného sebavedomia pod vedením občianskej vlády“, alebo sa k moci dostane strana, ktorá bojkotovala skutočnú obnovu a vládnuť bude bez toho, aby predložila koherentný ľavicový program.
Fidesz má reálne veľmi malú šancu, aby prekonal spoločný zisk spojencov - socialistov (MSZP) a slobodných demokratov (SZDSZ). V prvom kole volieb sa rozhodlo o 185 z 386 parlamentných miest. Z nich má Fidesz 87, socialisti 93 a ďalších päť majú slobodní demokrati. Aj v prípade 58 nevolených mandátov, ktoré sa po druhom kole počítajú na základe zlomkových hlasov, prognóza nahráva potenciálnej koalícii MSZP - SZDSZ. Získali by 18 a 28 kresiel. Fidesz by dostal 24.
Ostrý súboj sa bude viesť o 143 parlamentných miest volených v jednomandátových obvodoch. Najmä o 41 z nich, v ktorých kandidáti Fideszu a socialistov skončili na prvých dvoch miestach. O tých ostatných totiž môžu rozhodnúť rôzne stratégie odstupovania.
V minulých voľbách sa Fideszu podarilo poradie obrátiť. Vtedy však v jeho prospech odstúpilo viac ako 80 kandidátov maloroľníkov. Teraz takýto potenciál nemá - prakticky nemá spojencov, ktorí by mu pomohli vyhrať. Maloroľníci boli ako tretia najsilnejšia strana pred štyrmi rokmi skutočným víťazom volieb. Teraz majú okolo jedného percenta.
Kandidáti ultrapravicového MIÉP Istvána Csurku mu výrazne nepomôžu. Nacionalisti sú skutočným porazeným v týchto voľbách. Hlasovalo za nich menej voličov ako pred štyrmi rokmi a do parlamentu sa vôbec nedostali.
Obraz o účinkovaní Fideszu zhoršuje aj skutočnosť, že mandáty nezískal sám, ale zo spoločnej kandidátky so stranou Maďarského demokratického fóra MDF, čo sa ukázalo ako dobrý ťah pre obe strany. Keby do volieb išli každý zvlášť, MDF by sa do parlamentu zrejme nedostala a Fidesz by na celej čiare prehral už v prvom kole.
Fidesz sa snažil mobilizovať davy efektnými a v reklame osvedčenými trikmi. Chcel pôsobiť hlavne na city a vytiahol nacionalistickú kartu. Výsledok prvého kola ukázal, že kampaňou tohto druhu vyvolal hlavne negatívne pocity.
Socialisti na druhej strane stavili na zdravý rozum, distingvovanú vecnosť. Nedali sa zlákať lacnými reklamnými trikmi a až rebelantským antipopulizmom môžu v Maďarsku vyhrať. K úplnému víťazstvu však potrebujú, aby ostali verní pôvodnej stratégii. Aby sa nedali ukolísať dobrým výsledkom a vydržali v tvrdom boji až dokonca. Do druhej časti kampane môžu vstúpiť s posilneným sebavedomím.
Tá najtvrdšia časť boja sa ešte len začína.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ