Najväčším víťazstvom pre strednú Európu je, že ultrapravicová strana Istvána Csurku sa nedostala do parlamentu. Európska únia sa netajila obavami, že doterajšia vládna strana Fidesz Viktora Orbána bude počítať práve s Csurkovou podporou pre svoje ďalšie vládnutie.
Viktor Orbán sa v posledných mesiacoch postaral o napätie v strednej Európe, keď otvoril otázku Benešových dekrétov a v spore so Slovenskom tvrdo obhajoval krajanský zákon.
Politológ Miroslav Kusý si myslí, že naše vzájomné vzťahy s Maďarskom sa po týchto voľbách môžu rýchlo zlepšiť, bez ohľadu na to, kto zvíťazí, lebo „iná je predvolebná rétorika a iná konštruktívna politika novej vlády“. Problém vidí Kusý teraz skôr v slovenských voľbách, lebo „maďarská karta je zo slovenskej strany vďačná záležitosť“.
Lídra SMK Bélu Bugára výsledok volieb „trošku“ prekvapil. SMK bude spolupracovať s každou maďarskou vládou, s Orbánovým Fideszom však nemali na Slovensku také negatívne skúsenosti ako so socialistami. Očakáva, že po voľbách dôjde k dohode o maďarskom krajanskom zákone. Rečnícky podotkol, že je otázne, aká tá dohoda bude.
Pozorovatelia sa zhodli, že v maďarských voľbách nešlo ani tak o programy, ako o štýl politiky. Súboj štýlov Fidesz prehral.
Predseda socialistov Péter Medgyessy len niekoľko minút po zverejnení výsledkov potvrdil, že ten jeho je iný. Vyhlásil, že chce byť premiérom „všetkých 10 miliónov Maďarov“. Orbán sa pred štyrmi rokmi vyhlásil za premiéra všetkých Maďarov vrátane tých, ktorí žijú za hranicami.
Medgyessy včera pre denník SME povedal, že podľa neho by sa zahraničná politika nemala vôbec miešať do kampane. Ak by však socialisti zostavili vládu, ich cieľom by bola snaha „prispieť k stabilite tohto regiónu“.
Viac v rubrike MAĎARSKÉ VOĽBYAutor: KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ, sp