á. Oba štáty vinia Španielsko. Madrid odmieta súhlasiť so sedemročným prechodným obdobím pre voľný pohyb osôb, kým mu EÚ nezaručí, že po vstupe kandidátskych krajín nestratí miliardovú pomoc zo štrukturálnych fondov.
K istému odkladu naozaj došlo. EÚ preložila piatkové rokovania s prvou skupinou kandidátov o dva týždne, pretože sa zdržala prípravou stanoviska k voľnému pohybu osôb. Obviňovať v tejto súvislosti Španielsko by bolo jednostranné. Tým skôr, že to vyhlasujú práve Nemecko a Rakúsko, aby odpútali pozornosť od svojich vlastných požiadaviek.
Španielsky postoj je rovnako prehnaný, ako je prehnaná žiadosť Nemecka a Rakúska na sedemročné prechodné obdobie. Na oboch stranách chýbajú argumenty, všetci sa oháňajú verejnou mienkou. Nemci a Rakúšania sa boja prílevu lacnej pracovnej sily, Španieli straty nároku na peniaze zo štrukturálnych fondov pre najmenej tri svoje regióny.
Teraz sa Nemecko a Rakúsko snažia z vinníkov urobiť obete. Tvrdia, že Španieli ich vydierajú. Na rozdiel od Španielska však z rozšírenia majú jasný prospech.
Ani kandidátskym krajinám na oplátku veľa neponúkajú. Vyhlasujú, že obmedzením voľného pohyb osôb chránia nových členov EÚ pred stratou kvalifikovaných síl. Podľa českej tlače však po počítačových expertoch chystá Nemecko tzv. zelené karty aj pre profesionálnych kamiónových vodičov, ktorých má nedostatok. Sotva sa to dá nazvať inak ako vyberanie hrozienok z koláča.
Okrem obmedzenia voľného pohybu osôb dosiahli Nemci a Rakúšania ďalší ústupok, ktorý je podľa českého vyjednávača Pavla Teličku horší ako ten prvý. Žiadajú prechodné obdobia aj pre osoby poskytujúce služby v bližšie neurčených regiónoch, čo by sa mohlo týkať hlavne stavebníctva v prihraničných oblastiach.
Historický proces rozšírenia sa zdá byť až na poslednom mieste. Ak by došlo k jeho odkladu, potom to určite nebude možné pripísať na vrub národným záujmom jedinej krajiny. MIRIAM ZSILLEOVÁ