VARŠAVA - Španielsky minister zahraničných vecí Josep Piqué obhajoval v utorok počas návštevy Poľska požiadavku svojej krajiny na nepretržitý prístup k regionálnym fondom Európskej únie (EÚ). Španielsko, jedna z chudobnejších krajín EÚ, sa obáva, že po rozšírení únie budú zdroje prideľované novým členom, ktorí majú nižšiu životnú úroveň.
Na pondeľňajšej schôdzke ministrov zahraničných vecí európskej pätnástky v Bruseli preto Španieli zablokovali kompromisný návrh švédskeho predsedníctva v súvislosti s voľným pohybom osôb.
Podľa Piquého musí Španielsko brániť regionálne fondy EÚ a robí tak v záujme uchádzačov o členstvo v únii, pretože nemecký kancelár Gerhard Schröder chce tieto fondy obmedziť. Nemecko je najväčším prispievateľom do európskeho rozpočtu. „Španielsko dnes bráni kľúčové aspekty regionálnej politiky EÚ aj preto, aby ju urobilo prístupnou kandidátskym krajinám, keď sa stanú členmi. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zaistili vstup Poľska a ostatných krajín do EÚ tak skoro, ako to len bude možné,“ vyhlásil Piqué.
Poľská vláda a médiá sa obávajú, že španielske odmietanie nemeckého návrhu na sedemročný odklad voľného pohybu pracovníkov Varšave uškodí a zbrzdí rozhovory o členstve. „Španielsky postoj je pre Poľsko zdanlivo prospešný, ale v skutočnosti by mohol byť veľmi problematický,“ povedal poľský minister zahraničných vecí Wladyslaw Bartoszewski.
Španielsko v pondelok odmietlo kompromisný návrh týkajúci sa voľného pohybu pracovných síl. Ten síce vychádza v ústrety Nemecku a Rakúsku, ktoré požadujú odklad pre pracovníkov z nových členských štátov až na sedem rokov, zároveň ale umožňuje členským krajinám po dvoch rokoch od prechodného obdobia odstúpiť, ak budú chcieť.
Španieli výmenou za súhlas požadujú istú garanciu zo strany EÚ, že budú aj po rozšírení dostávať miliardovú pomoc zo štrukturálnych fondov EÚ. Obávajú sa, že po rozšírení a následnom znížení priemerného hrubého domáceho produktu na hlavu, podľa ktorého je pomoc prideľovaná, stratia najmenej tri regióny nárok na subvencie zo štrukturálnych fondov (75 percent priemeru EÚ), prípadne stratí aj plošne celá krajina možnosť požadovať financovanie z vyrovnávacieho fondu (90 percent priemeru EÚ). Španielsko dnes dosahuje 83 percent priemeru EÚ.
Španieli si už na summite v Nice vybojovali zachovanie jednomyseľného rozhodovania o regionálnej politike EÚ a môžu tak pri rokovaniach o novom finančnom výhľade pre obdobie po roku 2006 zablokovať akékoľvek pre seba nepriaznivé rozhodnutie. (čtk, mim)