
Voda na Sibíri zaplavila a odrezala od sveta desiatky osád.
FOTO - REUTERS
- tunajšie veľtoky a ich zásobujúce riečky sa rozliali a voda zaplavila tisíce obydlí. V Irkutskej oblasti si povodne vyžiadali prvú obeť, - ďalších osem osôb je nezvestných.
Do postihnutých oblastí smerujú vrtuľníky naložené výbušninami, ktoré majú vyhodiť do povetria ľadové kryhy, nahromadené bahno a vyvrátené stromy, ktoré na mnohých miestach prehradili rieku Lena. Predchádzajúce pokusy odstrániť ľad pomocou náloží odpaľovaných zo zeme sa ukázali ako neúčinné. Odmäk v Irkutskej oblasti a v Jakutskej republike v kombinácii s niekoľkodňovým dažďom na hornom toku rieky Lena a prítokoch rieky Jenisej spôsobil povodne, aké sa opakujú len raz za sto rokov. V Irkutskej oblasti voda zaplavila mestá Usť-Kut a Kirensk a na juhu Jakutskej republiky je pod vodou mesto Lensk, v ktorom hladina Leny včera ráno dosiahla úroveň 15,3 metra, teda tri metre nad kritickým bodom. Jeho 25-tisíc obyvateľov by malo byť na príkaz ruského ministerstva pre mimoriadne situácie evakuovaných. Desiatky obcí museli byť evakuované. Podľa oficiálnych údajov záplavy poškodily najmenej štyritisíc domov a postihli 30-tisíc ľudí.
Pre miestnych obyvateľov sú záchranné práce stále málo efektívne. Mnohé sibírske dediny sú pod vodou už niekoľko dní a ich obyvatelia odrezaní od sveta čakajú na pomoc - zásielku potravín a pitnej vody. V obciach Jerema a Preobraženka dedinčania čakajú na strechách domov. V postihnutých oblastiach bola vypnutá elektrina pre obavy zo skratov.
Sibír má za sebou zimu, keď teploty dosahovali mínus 40 až 50 stupňov Celzia. Vykurovacie systémy sú pritom projektované na vyššiu teplotu.
(tasr, čtk, reuters, kl)