
Obľúbené turistické výstupy na Uluru sú teraz zakázané. FOTO - REUTERS
Jedna z najväčších austrálskych atrakcií, obrovský skalný masív Uluru, nazývaný aj Ayers Rock, je na 20 dní zatvorený pre verejnosť. Miestni domorodí obyvatelia si chcú počas takmer troch týždňov uctiť pamiatku jedného z najvýznamnejších miestnych mužov z kmeňa Anangu.
Táto správa znepokojila všetkých turistických operátorov. Uluru je jedným z najpríťažlivejších prírodných divov na svete. V púšti, asi 350 kilometrov od mesta Alice Springs, sa týči najväčší monolit na svete vysoký 348 metrov. Po obvode má približne 13 kilometrov.
Pre miestne kmene to je posvätné miesto vyzdobené mnohými maľbami, pre cestovné kancelárie najväčšia atrakcia, ktorá spoľahlivo priťahuje turistov. Každý rok sa ich do nehostinnej a rozhorúčenej púšte príde pozrieť na červenkastú skalu asi pol milióna.
Okolie Uluru je pre turistov stále otvorené a môžu po obvode skalu obísť. Prístup teraz nemajú len na kamenný masív. Ten považujú miestne kmene za posvätný a veria, že v ňom sídli skalný duch. Práve výstup na Uluru je ale pre turistov najpríťažlivejší. Agentúry preto žiadajú zrušenie zákazu. Tvrdia, že síce chápu smútok miestnych obyvateľov, tri týždne sa im ale zdá veľa. Turistický ruch do tejto oblasti prináša najviac peňazí a príjmy sú vraj ohrozené.
Kmeň Anangu však teraz smúti za svojím náčelníkom, ktorého meno riaditeľstvo národného parku Uluru-Kata Tjuta nezverejnilo. Vie sa, že práve on bol autoritou, ktorá austrálsku vládu presvedčila, aby zverili správu nad touto oblasťou miestnym obyvateľom.
Domorodcom prekážajú turistické výpravy na ich horu počas celého roka. Znášajú ich preto, že im prinášajú peniaze. Povolené sú len nočné výstupy, ktoré trvajú asi jednu hodinu. Po tom, ako zahynul ich náčelník, zrejme finančnému tlaku odolajú.
O veľkom význame tohto miesta pre Austráliu svedčí aj to, že práve odtiaľ sa pred Olympijskými hrami v Sydney v roku 2000 rozbiehala štafeta s olympijským ohňom. (mch, reuters)