Odklad darcovskej konferencie
Šéfovia diplomacií Európskej únie sa rozhodli odročiť o jeden mesiac (do 29. júna) pre Juhosláviu kľúčovú darcovskú konferenciu. Zdôvodnili to potrebou poskytnúť Belehradu ešte jednu šancu „na riešenie problému spolupráce s haagskym tribunálom“. Ide o európsku podporu americkému ultimátu.
Vzbúrenci hrozia
Velenie albánskych vzbúrencov na juhu Srbska upozornilo Belehrad, že ak 24. mája juhoslovanské sily vkročia do tzv. sektoru B bezpečnostného pásma na hranici s Kosovom, „vypukne nová vojna“. Vstup juhoslovanských síl do posledného neobsadeného úseku ochranného pásma, v ktorom je najväčší počet extrémistov, však schválilo vedenie NATO.
„Rámec“ pre Kosovo
Svojráznou „poslednou výzvou“ pre kosovských Srbov, ale aj pre Belehrad je tzv. „ústavný rámec pre dočasnú samosprávu v Kosove“, ktorý v utorok podpísal šéf civilnej misie OSN v Kosove Hans Haekkerup. Prístup „zober, alebo nechaj tak“ by mohol mať pre Juhosláviu ďalekosiahle následky: ak sa kosovskí Srbi odmietnu podieľať na novej samospráve, JZR stratí šancu aspoň čiastočne kontrolovať časť vlastného územia. O tom, že túto ultimatívnu ponuku mienia v Belehrade dobre zvážiť, svedčia nečakane jemné reakcie na dokument.
Vojvodina
Štyri najväčšie politické strany z vládnucej DOS sa zjednotili v reakcii na návrh predsedu srbského parlamentu Dragana Maršičanina, aby sa parlamentná rozprava o autonómii Vojvodiny odročila. Tieto strany pohrozili odchodom z koalície. Situáciu dodatočne vyhrotil predaj najväčšej juhoslovanskej cementárene vo vojvodinskom Beočíne Francúzom bez súhlasu vojvodinských orgánov a oznámenie, že to mienia urobiť aj s ďalšími vojvodinskými ziskovými podnikmi, v prvom rade s poľnohospodárskymi kombinátmi. V Novom Sade hovoria o „zbojníckej ekonomickej škole“.
Kompromis sa húževnato hľadá aj v Čiernej Hore, avšak ide o „bylinu“, ktorej sa tu veľmi nedarí: súhlasiť s ústupkami sa považuje za politickú samovraždu. Preto sa v Podgorici nepretržite odkladá formovanie novej vlády. Od Belehradu sa úporne žiada zmena postoja k „zväzku dvoch nezávislých štátov“.
Delenie SFRJ
Ďalšie ultimatívne požiadavky sa chystajú vo Viedni. Rokovania o nástupníctve bývalej SFRJ znova uviazli, lebo dediči, päť republík, sa nemôžu dohodnúť, ktorý z troch kľúčov ponúknutých medzinárodným spoločenstvom uplatniť: kľúč MMF, Európskej centrálnej banky alebo - podľa počtu obyvateľov. Skutočnosť, že Juhoslávia je v časovej tiesni, sa snažia využiť ostatní a vyťažiť čím viac. Kompromis sa, samozrejme, ešte nečrtá.
PRE SME - ZDENKO POP, Nový Sad