
Ukrajinská plavkyňa Jana Kločkovová, veľká rivalka našej Martiny Moravcovej, vyhrala v Moskve 200 m polohové preteky časom 2:08,82 min. FOTO - REUTERS
spôsob vyplávala včera ďalší titul majsterky sveta na 100 m motýlik. V polovici trate ešte s miernym náskokom viedla Švédka Kammerlingová, v závere však bola 26-ročná Slovenka suverénna a triumfovala časom 57,04. O 49 stotín horším ako jej januárový svetový rekord na tejto trati počas Svetového pohára v Berlíne.
Majsterku sveta z dlhého bazéna Austrálčanku Petriu Thomasovú zdolala Slovenka o 87 stotín sekundy a po troch víťazstvách za sebou vystriedala na tróne Američanku Jenny Thompsonovú. Diskdžokej mohol po Martininom dohmate spustiť melódiu na počesť víťazky - moskovskou halou znelo Tancuj, tancuj vykrúcaj. Bronz zostal v rukách Švédke Kammerlingovej.
Moravcová bola prihlásená aj na 200 m voľný spôsob, po časovej kolízii s finále motýľkarskej stovky si to napokon rozmyslela. V štartovej listine síce ešte včera ráno figurovala, po vyčerpávajúcich skúsenostiach z piatkovej naháňačky (v priebehu dvoch hodín plávala vo finále krauliarskej i polohovej stovky) sa však na bloky napokon nepostavila.
Šiesty svetový šampionát bol svedkom siedmich svetových rekordov. Cez víkend padli štyri, tri z nich zásluhou USA. Aaron Peirsol ho pokoril na 200 m znak, Lindsay Benková na 200 m kraul a kvarteto Peirsol, Denniston, Marshall a Lezak na 4 x 100 m polohové preteky. O posledný, a svoj druhý v Moskve, sa postarala Švédka Emma Igelströmová na 100 m prsia.
Korbašová si splnila tajný sen
Po slabom čase v stredajších pretekoch na 400 m polohové preteky Jana Korbašová žartom poznamenala, že by za trest mala zostať v Moskve, po sobote sa jej však už dýchalo oveľa voľnejšie. Na polovičnej trati i na 50 m znak si vyplávala osobné rekordy. Na 200 m polohové preteky sa zlepšila o 88 stotín na 2:16,92, čo jej vynieslo 20. miesto, v znakárskom šprinte jej čas 29,90 stačil na 27. priečku. „Na znaku som si splnila tajný sen. K šprintu som nikdy neinklinovala a tak je čas pod 30 sekúnd úplná fantázia. A v polohovke to bolo optimálne. Možno by som s plávaním už aj skončila, ale teraz by mi to bolo ľúto. Veď sa zlepšujem od šampionátu k šampionátu,“ priznala 28-ročná Trenčanka, ktorú po návrate domov čaká opäť 13-hodinový denný kolotoč tréningov a koučovania piatakov na tamojšej športovej škole.
Machovičove životné preteky
Po päťdesiatke sa slovenský znakár Miroslav Machovič dočkal slovenského rekordu aj na dvojstovke. Vo svojej hlavnej disciplíne zlepšil vlastný čas z decembrových ME v Antverpách o 1,13 sekundy. V piatej rozplavbe doplával druhý za Rusom Aľjošinom. Časom 1:55,72 dokonca vykresal finálové nádeje, napokon mu však prvé finále na svetovom šampionáte ušlo o 42 stotín. Skončil desiaty, rovnako ako pred tromi rokmi na MS v Hongkongu. „Tento výsledok si však cením oveľa viac. Dá sa povedať, že to bol môj životný výkon. Znovu bolo finále blízko, ale odviedol som na trati maximum,“ usmieval sa plavec banskobystrickej Dukly.
Miro šiel do rozplávb s jasnou taktikou. „Držať sa Rusa Aľjošina, čo sa mi aj darilo a napokon ma potiahol dopredu. Možno, ak by som to rozbehol rýchlejšie, bol by z toho lepší čas. Ale prepálený úvod sa vám v závere môže kruto vypomstiť,“ vysvetľoval 26-ročný Trnavčan. „Nemám však dôvod na nespokojnosť, veď som za sebou nechal aj svetového rekordéra, Chorváta Kožulja.“ Ten so stratou 5 stotín na Machoviča skončil jedenásty.
Križko bez osobáku
Najmladší člen výpravy, Ľuboš Križko, sa ani počas posledných dvoch dní MS nedočkal zlepšeného osobného rekordu. Sobotňajšie 30. miesto na krauliarskej stovke v konkurencii 71 plavcov a včerajšie 25. na 200 m znak nie sú síce prepadákom, 21-ročný člen AŠK B. Bystrica však mal v moskovskej dvadsaťpäťke na viac. „Mrzí ma to. S osobákom by to vyzeralo krajšie,“ priznal sklamaný Križko, ktorý po poslednej svojej disciplíne ani nemal chuť hovoriť. „Neplávalo sa mi zle, sám nechápem, prečo sa nezlepšujem.“ (rh)