(MCA Records / Universal)
Po dvadsiatich rokoch sa k nám vracia Spielbergov E.T. - Mimozemšťan a spolu s ním i remasterovaná a remixovaná pôvodná hudba Johna Williamsa doplnená o tri predtým nevydané kompozície. Dvojica Spielberg-Williams spolupracovala už sedemnásťkrát, a tento soundtrack patrí k tomu najlepšiemu, čo z tejto spolupráce vzišlo. Zvuku orchestra opäť dominujú sláčiky, známy motív E.T.-ho sa neustále vracia v mnohých podobách v prevedení rôznych hudobných nástrojov, no mimoriadne pôsobivá je najmä záverečná pätnásťminútová suita Escape - Chase - Saying Goodbye, ktorá má, podobne ako scény, ku ktorým patrí, rýchle tempo a dramatický spád. John Williams získal za hudbu k tomuto filmu Oscara, Zlatý glóbus a štyri ceny Grammy.
More Fast and Furious(Island/Universal)
Tento film sa hral u nás vlani pod názvom Rýchlo a zbesilo. Soundtrack k nemu mal v zahraničí taký úspech, že v týchto dňoch vyšlo jeho pokračovanie s podtitulom Music from and Inspired By The Motion Picture. Tentoraz Ja Rule, Limp Bizkit, či R. Kellyho nahradili Saliva, BT, Digital Assasins, mexický Molotov a ďalší. Rovnako ako film i tento album je plný energie. A to bez ohľadu na to, či ide o heavy metal, rap-metal, hip-hop, dance či drum‘n‘bass.
A Beautiful Mind(Decca/Universal)
K veteránom filmovej hudby dnes už patrí i James Horner. Tento držiteľ Oscarov za hudbu a pieseň k Titanicu, získal tohto roku za soundtrack k filmu Čistá duša v poradí už ôsmu nomináciu na Oscara. Jeho hudbu sme u nás počuli napríklad v Statočnom srdci, Apolle 13 a Votrelcoch. Hudba k Čistej duši sa odlišuje od jeho predchádzajúcej spolupráce s Howardom. Na soundtracku dominuje zvuk orchestra, hlas pätnásťročnej sopranistky Charlotte Churchovej a občas až prekvapujúco minimalistický zvuk piatich klavírov. Logickým vyústením hudby je záverečná pieseň All Love Can Be. Po niekoľkých dosť nepočúvateľných soundtrackoch sa Horner vracia do formy. Multimediálna časť cédečka obsahuje rozhovory s režisérom Howardom a Hornerom, trailer a obrázky.
Def Jam‘s Rush Hour 2 Soundtrack(Universal)
Soundtrack k Rušnej hodine 2 s Jackie Chanom a Chrisom Tuckerom je prevažne zmesou popu, rapu a soulu. Beach Boys z úvodu filmu, či Michaela Jacksona z karaoke na ňom síce nenájdete, i tak však nie je chudobný na známe mená: LL Cool J, Snoop Dogg, Nate Dogg, Macy Gray. Bohužiaľ, až na pár výnimiek - hit Area Codes (Ludacris a Nate Dogg), Blow My Whistle (Hikaru Utada a Foxy Brown) ide zväčša o ľahko počúvateľné, ale i zabudnuteľné melódie.
Bandits(Columbia / Sony Music Bonton)
Rovnako ako film (Bruce Willis, Billy Bob Thornton, Cate Blanchett), ani soundtrack k Banditom si na nedostatok slávnych mien nemôže sťažovať - Jimmy Page & Robert Plant (Gallows Pole), Bob Dylan (Tweedle Dee & Tweedle Dam), Aretha Franklin (Walk On By), Bonnie Tyler, Tanita Tikaram či Mark Knopfler.
Ukážkou pôvodnej komponovanej hudby Christophera Younga pre film je záverečná sedemminútová Bandits Suite. Dobrý výber pre tých, čo ešte doma nemajú sólové albumy jednotlivých interpretov reprezentujúcich štyri posledné dekády.
Autor: MIRO ULMAN(Autor je filmový publicista)