s tým, že cieľom jeho politiky je zmena irackého režimu.
Blair, ktorý čelí domácej opozícii v prípade vojenskej akcie proti Iraku, sa však takýchto vyhlásení zdržal. Britský premiér si je istý, že Irak vyvíja zbrane hromadného ničenia a nepochybuje o tom, že ich aj proti svojim nepriateľom nepochybne použije. „Tieto zbrane sú hrozbou pre svet,“ vyhlásil.
Aj napriek týmto vyhláseniam ale Blair nenaznačil, či je pripravený pridať sa k možnému americkému vojenskému zásahu proti Iraku.
Oboch predstaviteľov informovala cez víkend o svojich poznatkoch spravodajská služba CIA. Ich obsah však nezverejnili. Zatiaľ čo Bush otvorene podporil „zmenu režimu“ v Bagdade, Blair taký priamy nebol.
Tak v USA, ako aj vo Veľkej Británii narastajú špekulácie o tom, že vojenský útok proti Iraku je blízko. Blair a Bush však vravia, že sa zatiaľ ešte nerozhodli.
Iracký diktátor stále neumožnil inšpektorom OSN, ktorí museli Bagdad v decembri 1998 opustiť, aby zistili, či jeho krajina vyvíja jadrové zbrane.
Okrem domácej opozície Bush čelí aj kritike svojich európskych partnerov. Preto sa britská vláda pripravuje zverejniť dokument, ktorý dokazuje Husajnove snahy vybudovať zbrane hromadného ničenia. Dokument s dôkazmi však nie je hotový. Bush zatiaľ nereaguje na britskú a európsku kritiku. „Saddám Husajn… vraždí vlastných ľudí. Je to teda človek, ktorý sa snaží niečo skryť,“ dodal s tým, že Irak musí dokázať, že nevyvíja zbrane hromadného ničenia. (reuters, taa)