BRATISLAVA – Čísla z výročných správ o hospodárení politických strán zrejme viac zakrývajú, než odhaľujú. Ide najmä o príjmy z členského a darov.
Z údajov napríklad vyplýva, že SDĽ a HZDS vyzbieralo za rok od svojich členov rovnakú sumu – 17 miliónov. HZDS však priznáva vyše dvojnásobný počet členov ako SDĽ.
Naopak KDH, ktoré má zhruba rovnaký počet platiacich členov ako SDĽ (okolo 20-tisíc), od svojich členov vyzbieralo len necelé dva milióny.
Smer, ktorého počet členov vzhľadom na nedávny vznik strany nemôže byť vysoký, sa pýši vyzbieranými takmer 11 miliónmi.
Zarážajúce rozdiely v pomere medzi počtom členov a veľkosťou vyzbieranej sumy sa dajú vysvetliť jednoducho: bohatý člen daruje svojej strane vysokú sumu a tvári sa, že je to jeho členský príspevok. Keby to strana priznala ako dar, musí zverejniť meno darcu a dar musí aj zdaniť. Ani jedno neplatí pri členskom.
SDĽ takúto špekuláciu odmieta. Poslanec Ľubomír Andrassy hovorí, že vyzbieraná suma je dôkazom toho, že si členovia „plnia príspevkovú morálku“. Členské sa platí podľa výšky platu, poslanci parlamentu napríklad platia 500 korún mesačne. „Vylučujem akúkoľvek možnosť manipulácie,“ povedal Andrassy.
Ďalší poslanec SDĽ Vladimír Maňka tvrdí, že za každým členským sú ľudia, a preto sa „to dá odsledovať“. Podpredseda HZDS Sergej Kozlík mierne ironicky poznamenal, že možno má SDĽ solventnejších členov, a preto vybrala toľko ako HZDS.
S darmi pre politickú stranu začal byť problém, odkedy sú strany povinné zverejniť mená darcov. HZDS aj SDĽ majú opäť pozoruhodne podobné čísla, keď priznali dary za celý rok len vo výške pod pol milióna.
Naopak, KDH bez problémov SME poskytlo svoju výročnú správu aj s menami darcov. SOP ju zverejnila na internete.