Brno 7. apríla (TASR) - Podmienky na vstup poľnohospodárskeho sektora kandidátskych krajín do Európskej únie, ktoré počítajú s nižšími priamymi platbami a nízkymi národnými produkčnými kvótami, sú diskriminačné a deštruktívne. Nie je možné prijať tzv. prechodné obdobie, ktoré vlastne znamená dvojstupňovú agrárnu politiku.
Vyplýva to zo záverečného komuniké, ktoré podpísali predstavitelia nevládnych poľnohospodárskych organizácií kandidátskych krajín na vstup do EÚ na svojom historicky prvom kongrese.
Hlavnou témou Kongresu poľnohospodárskych nevládnych organizácií týchto štátov, ktorý sa uskutočnil v sobotu, deň pred otvorením agrárnych veľtrhov v Brne, bola príprava agrárnych sektorov na vstup do EÚ a podmienky, ktoré pre nich únia pripravuje. Účastníci 11 krajín na záver vrcholného stretnutia podpísali spoločné komuniké, v ktorom podporujú európsky model multifunkčného poľnohospodárstva a požadujú plnohodnotné členstvo v Európskej únii.
Poľnohospodári z Bulharska, ČR, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Polska, Slovenska, Slovinska a Turecka ďalších požadujú rovnaké povinnosti i práva v plnej výške priamych platieb a v kvótach národnej produkcie tak, aby se neznižovalo využitie produkčného potenciálu agrosektora v kandidátskych krajinách. Naopak, očakávajú od európskych nevládnych organizácií COPA a COGECA rovnaké postavenie v ich orgánoch a od CEA väčší priestor pre vystúpenie kandidátskych štátov na budúcom výročnom kongrese v Taline, ktorý sa uskutoční od 18. do 20. septembra.
* spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová zll