
FOTO - REUTERS
LONDÝN - Za zvukov delových sálv a zvonov, v prítomnosti výkvetu britskej šľachty a tisícov obyčajných ľudí včera previezli pozostatky kráľovnej matky zo Svätojakubského paláca do Westminster Hall. Rakva tam bude pre verejnosť vystavená až do utorkového pohrebu.
Alžbeta, kráľovná matka, zomrela vo veku 101 rokov v sobotu 30. marca na kráľovskom hrade Windsor. Smrť nikoho vzhľadom na jej vek neprekvapila aj preto, že v posledných týždňoch sa jej zdravotný stav zhoršil.
Pre kráľovnú Alžbetu II. je to však druhé úmrtie medzi najbližšími za posledné dva mesiace - vo februári zomrela jej sestra Margaret.
Niektorí ľudia včera okolo triedy The Mall, kde sa odohrala časť slávnostného pochodu, aj nocovali, aby si zaistili dobrý výhľad. Vojenský pochod odvysielali v priamom prenose všetky britské spravodajské televízie.
Rakvu zahalili do osobnej štandardy kráľovnej matky a skrášľoval ju veniec od jej dcéry, kráľovnej Alžbety II. Na modrom vankúši bola koruna s diamantom Koh-I-Noor. Cena tohto klenotu je ťažko vyčísliteľná. Sprievod, v ktorom pochodovali jednotky všetkých zložiek britskej armády, ale aj oddiely z niekoľkých krajín britského Spoločenstva národov, sprevádzalo 29 delových sálv v pomalom smútočnom rytme. Medzi slávnostnými salvami je odstup niekoľkých sekúnd, smútočné salvy sa vystreľujú po minúte. Kanóny, ktoré včera v londýnskom Green Parku strieľali, slúžili Británii už počas bojov prvej svetovej vojny.
Lafetu s rakvou ťahal konský šesťzáprah. To je zrejme jediný rozdiel oproti štátnemu pohrebu, pri ktorom by lafetu ťahali námorníci. Táto tradícia vznikla, keď sa kedysi kone pri kráľovskom pohrebe splašili a príslušníci kráľovského námorníctva dostali rozkaz chopiť sa lafety. Druhým rozdielom je, že štátny pohreb by sa hradil zo štátnej pokladnice, zatiaľ čo kráľovský pohreb zaplatí kráľovná Alžbeta II.
Na štátny pohreb má v Británii nárok len hlava štátu alebo osoba, ktorej ho udelí parlament. Do druhej skupiny patril napríklad vojnový premiér Winston Churchill. Toho na večnosť odprevadilo 7-tisíc vojakov, kráľovnú matku asi 1600. Bezpečnosť včera zaisťovalo asi 2500 policajtov. Ceremoniál bol najväčšou pohrebnou procesiou v Londýne od Churchillovho úmrtia, pohreb princeznej Diany pred piatimi rokmi nevynímajúc.
Rakvu teraz vystavia vo Westminster Hall. Až tam sa k obradu pripojila panovníčka. Na veži preto viala neobvyklá kombinácia dvoch zástav: britská zástava na pol žrde na znamenie smútku a kráľovská štandarda označujúca prítomnosť kráľovnej na vrchole.
JIŘÍ MAJSTR, čtk