
Chorfakan, vzdialený 100 km východne od Dubaja v Spojených arabských emirátoch, zasiahla piesočná búrka.
FOTO – TASR/AP

Živelné pohromy na zemeguli:
30. 3. 2002 – 5. 4. 2002
Čierna voda stále záhadou
Viacerí vedci, ktorí skúmajú veľkú oblasť s „čiernou vodou“ vo Floridskom zálive, predpokladajú, že tento jav spôsobujú kvety rias, mnohí však pripúšťajú, že sú z toho zmätení. Vo februári sa čierna voda rozšírila na rozlohu vyše 11 000 kilometrov štvorcových severne od floridských koralových ostrovčekov a stala sa natoľko nápadnou, že ju bolo vidno aj zo satelitu. V súčasnosti sa farba masy zmenila na zelenkastohnedú. „Je to skutočne detektívka. Momentálne sa snažíme získavať informácie a spätne zistiť, čo tento fenomén vyvolalo,“ povedal John Hunt z Floridského inštitútu pre morský výskum. Mnohí rybári nachádzajú v postihnutej oblasti mŕtve ryby a hlásia odumieranie húb a ďalších morských živočíchov a rastlín.
Zemetrasenia
Severovýchodný Taiwan postihlo zemetrasenie o sile 7,1 stupňa, pri ktorom štyria ľudia zahynuli a stovky ďalších bolo zranených. V hlavnom meste Taipej spadli z výšky 60. poschodia dva žeriavy, ktoré pracovali na stavbe výškovej budovy.
* Otrasy Zeme o sile 6,4 stupňa zaznamenali aj v strednom a severnom Chile, kde bol nakrátko prerušený prívod elektriny a narušené komunikácie. Výraznejšie škody sa nezistili.
* Pohyby Zeme pocítili tiež obyvatelia západného a severovýchodného Japonska, južného Nového Zélandu, Západnej Austrálie a západoindického štátu Gudžarát.
Erupcia na japonskom ostrove
Na japonskom tichomorskom ostrove Miyakejima vybuchla rovnomenná sopka práve vo chvíli, keď si tam skupina asi 200 miestnych ľudí prišla po svoje veci. Do septembra 2000 žilo na ostrove asi 3850 ľudí, ktorí však museli svoje domovy opustiť, pretože vulkán začal chrliť lávu. Jedinými súčasnými obyvateľmi sú zachranári. Evakuovaní obyvatelia prichádzajú do svojich domovov len po malých skupinách a len občas, keď im to záchranári povolia.
Záplavy na Tenerife
Pri zosuvoch pôdy a prudkých záplavách, ktoré vyvolali výdatné dažde, zahynulo na španielskom ostrove Tenerife, jednom z Kanárskych ostrovov, najmenej päť ľudí. Tridsať ďalších ľudí bolo zranených, takže ich museli previezť do nemocníc, ktoré však mali kvôli búrkam problémy s elektrinou. Ako oznámil starosta ostrova Miguel Zerolo, jednou z obetí bolo aj malé dievčatko, ktoré zavalila padajúca stena. Tisícky dovolenkárov, ktorí chceli ísť na Veľkonočné sviatky domov, museli návrat odložiť.
Suchá
Severovýchodnú provinciu Číny Džilin postihlo najhoršie sucho za posledných 20 rokov. Sucho zasiahlo takmer 2 milióny hektárov ornej pôdy. Podľa informácií štátneho rozhlasu dosiahla vrstva suchej pôdy v obilninárskej oblasti už hĺbku 2 metre. Dlhodobým suchom je postihnutá aj východná provincia krajiny Šandong, kde ostali takmer 2 milióny obyvateľov bez dostatočných zásob pitnej vody.
* Z pozorovaní riek v celých Spojených štátoch amerických vyplýva, že mnohými vodnými korytami pretieklo v posledných mesiacoch – december, január a február – menej vody než v porovnateľných obdobiach za posledných tridsať, v niektorých prípadoch dokonca až vyše 80 rokov.
Ničivé tornáda
V husto obývanej oblasti čínskej provincie Guandong, pri hranici s Hong Kongom, vyčínalo tornádo, následkom ktorého zomrelo najmenej päť ľudí a ďalších 12 bolo zranených. V meste Šenžen vyvalilo tornádo stromy a prerušilo prívod elektriny. Podľa hongkonských novín Ming Pao zničilo aj niekoľko budov a vybilo okná a sklené dvere na niekoľkých továrňach.
* Stredným Texasom sa prehnali najmenej tri tornáda. Štyria ľudia boli zranení, niekoľko domov, medzi nimi aj nemocnica, bolo zničených. Búrky vyvracali stromy a zničili elektrické vedenia.
Agresívne tigre
Počet ľudí, ktorých zabili tigre, v tomto roku v Bengálsku prudko vzrástol. Oznámili to predstavitelia tejto juhoázijskej krajiny. Podľa ich názoru na vine je intenzívne pytliačenie v niektorých oblastiach, ktoré spôsobuje, že zvieratá sú voči ľuďom agresívnejšie. Od začiatku roka sa obeťami bengálskych tigrov stalo už 22 ľudí, kým za celý minulý roku ich bolo „len“ 24. Obeťami sú údajne najmä rybári a zberači medu. Podľa príslušných úradov pytliaci zredukovali počet týchto vzácnych zvierat za posledné roky na polovicu a zdá sa, že ich naučili považovať ľudí za nepriateľov.
STEVE NEWMAN
The Los Angeles Times Syndicate