Index nálady počas marca vzrástol až na 99,5 bodu, čo je najviac od septembrového útoku na Ameriku. Vo februári dosiahol 99,3 bodu. Aj keď ekonómovia predpokladali o desatinu bodu lepšie výsledky, aj napriek tomu si myslia, že marcové výsledky sú dobré.
„Všetky kľúčové ukazovatele poukazujú na dobrý vývoj v eurozóne, aj keď spotrebiteľská dôvera je ešte stále slabým prvkom,“ povedal Jean Francois Mercier zo Schroder Salomon Smith Barney.
Index dôvery v priemysle vzrástol z mínus 14 bodov na mínus 11, čo je najviac od septembra. Dôvera spotrebiteľov ostala nezmenená, mínus 9 bodov, čo odráža obavy ľudí o svoje zamestnanie.
K tomu sa pridáva skutočnosť, že firmy ešte stále nie sú ochotné prijímať nových ľudí. Miera nezamestnanosti v dvanástich krajinách eurozóny bola vo februári 8,4 percenta, čo je rovnaká cifra ako v predošlom mesiaci.
Zlepšenie ekonomických nálad podporuje očakávania ekonómov, že Európska centrálna banka v najbližších mesiacoch nebude meniť úrokové sadzby. Ani prekvapujúci nárast inflácie v minulom mesiaci a jej vzdialenie sa od 2-percentnej cielenej hranice podľa analytikov nebude viesť k nárastu sadzieb.
Marcová medziročná inflácia v eurozóne neočakávane vzrástla na 2,5 percenta, kým analytici očakávali len 2,3-percentný rast cien. Na druhej strane ale predpovedajú, že rast cien sa ešte na jar spomalí a pred koncom roka by mohla inflácia klesnúť pod dve percentá.
Výrazný vplv na cenovú hladinu má ropa, ktorej cena v dôsledku napätej situácie na Blízkom východe neustále stúpa. Včera jeden barel stál 28 dolárov, najviac za posledného pol roka.
Ak by cena stúpla nad 30 dolárov za barel a ostala na tejto úrovni dlhší čas, spôsobilo by to nielen rast cien, ale aj celkové spomalenie svetovej ekonomiky, varujú ekonómovia.
Zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že by mali ceny klesať - všetci sa boja útoku na Irak. (gk, reuters)