BRATISLAVA – Sklamaní voliči koalície neprechádzajú k parlamentným opozičným stranám, ich sympatie získavajú skôr subjekty, ktoré vznikli len nedávno. Od posledných parlamentných volieb vládne strany stratili významný voličský potenciál, ale parlamentná opozícia viac hlasov voličov nezhromaždila.
„Vyplýva to z hodnotového zázemia. Presun k opozícii je pre nich predsa len príliš veľká bariéra na to, aby ju prekonali,“ povedal Ivan Dianiška z agentúry Focus. Podľa neho má HZDS výhodu, že 70–80 percent jeho voličov z roku 1998 ho bude opäť voliť. „To nemá žiadna iná strana okrem SMK, ktorá je však budovaná na iných princípoch.“
Od polovice volebného obdobia nanovo budujú svoje zázemie materské strany SDK. V prieskumoch sa už začiatkom roka 2000 prestala objavovať koaličná strana SDK. Oslovení sa v prieskumoch vyjadrovali k SDKÚ, KDH, DS, SDSS a SZS.
Otázkou je, ako sa budú v nasledujúcich mesiacoch správať voliči zatiaľ druhej najsilnejšej strany Ficovho Smeru. Čaká sa, či sa Smer pridá po voľbách k HZDS, alebo k stranám súčasnej koalície. Už dnes je z vyhlásení lídrov SDKÚ, SMK a KDH zrejmé, že po voľbách nepôjdu do koalície s HZDS. Kresťanskí demokrati navyše hovoria, že koalíciu nevytvoria ani s Ficom.
Fico odmieta svojim voličom povedať, s kým si nevie predstaviť povolebnú spoluprácu. Výnimku robí len pri Mečiarovi a jeho garnitúre, ktorá vládla v minulom volebnom období.
Prívržencami Smeru sú bývalí voliči takmer celého politického spektra. Ak by Fico favorizoval len niektoré strany, mohol by časť z nich stratiť. Napríklad jeho slová o spolupráci s pravicovými stranami vládnej koalície by mohli vystrašiť jeho stúpencov, ktorí prišli z tábora SDĽ a SOP. (sp)
Ako sa menil voličský potenciálrok koal. opoz. Smer/ /ANO
1998 58 36 -
2000 38,4 37,8 Smer 17,6
2002 34,9 36,1 Smer 14,6
ANO 7,7
Poznámka: Údaje sú v percentách, vypočítané z rozhodnutých voličov. V roku 1998 sme použili výsledky parlamentných volieb, v roku 2000 a 2002 sme vychádzali z februárových prieskumov agentúry Focus.