
Aktivista Greenpeace píše nápis „Zločin“ na kmeň stromu v rámci kampane proti ničeniu pralesov. FOTO - TASR/AP
Pri pohľade na mapu sa zdá, že zelené fľaky na mapách Ruska či Južnej Ameriky sú nesmrteľné. Najnovšie výsledky výskumu vedcov z Inštitútu svetových zdrojov (WRI) z Washingtonu však tvrdia niečo iné: Rozľahlé svetové lesy miznú a môžeme ich stratiť skôr než sa nazdáme. Ťažba nerastných surovín, stavba ciest a priemyselné aktivity ničia stromy v obrovských počtoch.
Správa WRI je výsledkom dvojročného výskumu lesov v severnej Amerike, Rusku, Indonézii, strednej Afrike, Chile a Venezuele. Výskumníci zistili, že tie oblasti, ktoré doteraz všetci pokladajú za nedotknuté lesy, sú zjazvené cestami, vrtmi a ťažbou nerastov.
„Skúmali sme podľa nás stále nedotknuté lány veľkých lesov vo svete a prišli sme k názoru, že sa rýchlo stávajú mýtom,“ povedal pre BBC prezident WRI Jonathan Lash.
Hlavný autor správy Dirk Bryant, zakladateľ organizácie Global Forest Watch varuje, že 40 percent nedotknutých lesov môže zmiznúť počas nasledujúcich desiatich rokov a nabáda krajiny k drastickým protiopatreniam. „Detailne sme zmapovali asi polovicu územia svetových lesov a zisťujeme, že čím podrobnejšie skúmame, tým menej nedotknutého pôvodného lesa nachádzame,“ povedal Bryant.
Veľké obavy sa viažu k ruským lesom. Tie sú zatiaľ najväčšie na svete, len štvrtina však ostáva nedotknutá ľudskou aktivitou.
V Indonézii sú za nepriateľov číslo jeden označené priemyselné vrty a korupcia. Lesy tam miznú dvojnásobnou rýchlosťou oproti roku 2000.
„Veľa z toho je ilegálna ťažba v trópoch,“ povedal Bryant pre BBC. „Existujú dobré zákony v zákonníkoch krajín, ale, bohužiaľ, nepoužívajú sa v teréne.“
„Lesný porast je dôležitým faktorom klímy,“ povedal Bryant. „Zachytáva obrovské množstvo oxidu uhličitého, ktorý, ak porast odstránite, ide do atmosféry a prispieva tak ku globálnemu otepľovaniu.“
Podľa Bryanta rozhodujúcu úlohu hrajú veľké spoločnosti, ktoré si našťastie začínajú uvedomovať, že investície do oblastí, z ktorých doteraz len ťažili, môžu viesť k úspechu. Pre klímu planéty ostáva jediná šanca - ak sa z prvotnopospolných koristníkov stanú hospodári. (zo)