Preto sa starosta Petržalky a poslanec NR SR Vladimír Bajan rozhodol pripraviť návrh zákona, ktorý by upravoval podmienky chovu a držania nielen typicky útočných psov, ale všetkých plemien. Bolo to ešte v júni 2001, medzitým sa v parlamente objavil ďalší variant dotyčného zákona, ktorý pripravila skupina poslancov vedená podpredsedom NR SR Igorom Presperínom.
V snemovni zazneli jednoznačné tvrdenia, že neexistuje zlý pes, ale existuje zlý majiteľ, ktorý nezvládol jeho výcvik. Bajan dnes za prioritnú otázku označil ingerenciu samosprávnych orgánov pri riešení tejto spoločensky naliehavej otázky vrátane centrálnej evidencie všetkých psov. Je najvyšší čas začať konať, tvrdil.
Každý pes bude musieť mať na krku evidenčnú známku, na ktorej okrem čísla musí byť uvedená aj obec, kde je registrovaný. Poslanci sa domnievajú, že osobitne agresívne typy by mali mať kvôli následnej kontrole označenie o svojej nebezpečnosti. Ak pes pohrýzol človeka, alebo ho inak napadol, potom táto skutočnosť by mala byť v dokladoch evidovaná.
Návrh zákona, ktorý by mal nadobudnúť platnosť 1. mája 2002, rieši aj problematiku vodenia psov mimo chovného priestoru. V prípade nebezpečných psov by ich mohli vodiť iba osoby staršie ako 18 rokov, aj keď sa pôvodne uvažovalo s limitom veku 15 rokov. S nasadením náhubku pre psov na verejných priestranstvách zásadne nesúhlasil František Šebej, ktorý poslancov upozornil na európsky trend posudzovania tohto obmedzenia ako týrania zvierat.
Do sporu sa dostali nielen majitelia psov medzi sebou, ale aj s tými, čo ich nemajú v "láske", alebo im prekážajú na detských ihriskách a v parkoch.
Zhoda je v tom, že spolunažívanie psov s ľuďmi v mestách musí mať určité reguly, pričom zodpovednosť za škody spôsobené psami musí niesť jeho majiteľ aj podľa Trestného zákonníka.
*pm na