Bývalá kráľovná patrila k najvýznamnejším chovateľom a majiteľom plnokrvníkov v Albióne po druhej svetovej vojne. Stavovskou fundovanosťou a zanietenosťou vysoko nad mieru protokolom nepísane stanoveného „oficiózneho“ záujmu si získavala srdcia radových koniarov, stála pri zrode mnohých podporných projektov, neskrývane využívala svoj vplyv v prospech rozvoja odvetvia a pravidelne sa zúčastňovala nielen na vrcholných mítingoch v Liverpoole, Cheltenhame, Epsone či kráľovskom Ascote.
Napriek podlomenému zdraviu zavítala na dostihy ešte v decembri 2001. Je po nej pomenovaná významná marcová cheltenhamská Queen Mother Champion Chase, ale spomenúť treba aj júlové ascotské rovinové King George VI & Queen Elizabeth Diamond Stakes - najdôležitejší porovnávací test trojročných vytrvalcov so staršími počas celej sezóny za Lamanšským prielivom.
Denník Racing Post vo svojej databáze našiel 262 dostihových kobýl majúcich v mene slovko Queen a ďalších 108 s termínom Queens vrátane ryšky Queens Logic, aktuálnej favoritky májovej newmarketskej klasiky 1000 Guineas Stakes. Veľkonočný pondelok - s pätnástimi podujatiami najnabitejší deň britského dostihového kalendára - sa odohral bez redukcie programu či úplného rušenia mítingov, ale pod stiahnutými vlajkami na hipodrómoch, pričom džokeji jazdili s čiernymi páskami na rukávoch.
Kráľovná matka ako majiteľka koní jednoznačne preferovala prekážkové zápolenia. Prvé zo 442 víťazstiev jej štvornohých reprezentantov nad skokmi vybojoval už v roku 1949 Monaveen. Na rovinách (celkovo len 7 triumfov) pre modro-čierno-červenú kombináciu so zlatými flitrami prvýkrát bodoval Bali Hai na hipodróme Sandown v roku 1959. Konečný sumárny počet 461 úspechov dotvára tucet prvenstiev zo zahraničia.
Pre kráľovnú matku, ktorá spolupracovala najmä s trénermi Petrom Cazaletom, Fulkom Walwynom, Cath Walwynovou a Nickym Hendersonom, zostalo zakliate víťazstvo z najprestížnejších prekážkarských súperení liveroopolskej Veľkej národnej steeplechase. V súvislosti s kultovou Grand National v Liverpoole vstúpila do histórie najmä prehra Devon Locha, ktorý pod slávnym džokejom a dnes ešte slávnejším autorom detektívnych románov Dickom Francisom krátkodobo skolaboval necelých 50 metrov pred cieľom v očividne víťaznej pozícii. Dôvody valachovej indispozície sa nikdy nepodarilo spoľahlivo vysvetliť a spolu so zmiznutím Shergara ide o najväčšiu záhadu v britských turfových dejinách. Prevláda názor, že Devon Locha paralyzoval hukot štvrťmiliónového davu, predčasne oslavujúceho triumf kráľovských farieb. (sita)