BRATISLAVA – Denník SME včera uverejnil prepis rozhovoru, v ktorom Vladimír Fruni prosí nemenovaného podnikateľa o zmluvy, ktoré by mali potvrdiť existenciu investora v B.M.G. Podnikateľ ho upokojuje a vysvetľuje mu, že ide o politickú objednávku premiéra Mikuláša Dzurindu, aby mohol pred voličmi ukázať, že niekoho zavreli. Dzurinda včera povedal, že to považuje za absolútne nezmysly. To isté si myslí aj minister vnútra Ivan Šimko, ktorý však prepis rozhovoru nečítal, lebo bol v Taliansku.
Meno podnikateľa sme nezverejnili, pretože s tým nesúhlasil a povedal, že v prípade zverejnenia jeho mena bude denník žalovať. „Dobre viete, že by ste to prehrali,“ povedal. Suma, ktorú by mohol podnikateľ žiadať, by zrejme išla do miliónov.
Právnik Andrej Králik hovorí, že súdy paradoxne nechránia novinárov, ale známe osoby: „Vo svete je trend znižovať okruh ich ochrany a nemajetkovú ujmu, ale u nás súdy naopak takýmto ľuďom priznávajú ešte väčšiu finančnú satisfakciu.“
Svoje zohráva aj rozsiahlosť prepisu rozhovoru. Podnikateľ v rozhovore tvrdí, že to nie je jeho hlas. Ak však expertíza potvrdí, že klamal, súd by mohol prehrať.
„Pokiaľ by bol znalecký posudok, svedkovia, alebo by vypovedal aj Fruni, viem si predstaviť, že súd by mu ujmu nepriznal. Ale je to problém. Mohol by napríklad tvrdiť, že v čase nahrávania rozhovoru bol niekde inde a podobne,“ hovorí Králik.
Riziko je na každom vydavateľovi. „Dá sa argumentovať spravodajskou licenciou, ktorá dáva novinárom možnosť zverejniť čokoľvek vo verejnom záujme, ale pokiaľ je niekto nahrávaný bez jeho vedomia, nie je ľahké to obhájiť.“
Králik hovorí, že súdy veľmi nezaujíma, či je informácia dôležitá pre verejnosť, ale zamerajú sa na to, či bola získaná oprávnene. „Situácia nie je pre novinárov dobrá. Snažíme sa s tým bojovať aj pred Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu.“ Systém na Slovensku by sa mal podľa Králika zmeniť: „Verím, že sa to obráti, ale je to boj na dlhé lakte.“
MONIKA ŽEMLOVÁ