s touto požiadavkou. Ide o ďalší plebiscit po januárovom hlasovaní o „prípustnosti“ juhočeskej jadrovej elektrárne Temelín v EÚ.
Cesta k „sociálnemu štátu“ zaručenému v základnom zákone však nebude ľahká, pretože výsledok týždňového referenda by musel ústavným zákonom schváliť parlament, čo je nepravdepodobné.
„Rakúsko je sociálnym štátom,“ píše sa v návrhu nového druhého odseku ústavy. Štát a jeho legislatíva sa podľa petície majú starať o sociálne istoty obyvateľov, rovnosť šancí, pohlavia a tieto princípy majú byť preskúmané zákonom. Autori textu požadujú aj ústavné záruky, že sa o obyvateľov alpskej republiky v prípade choroby, úrazu, postihnutia, vysokého veku, nezamestnanosti i chudoby postará systém štátom garantovaného sociálneho zabezpečenia.
Podľa iniciátorov referenda, medzi ktorými je niekoľko politológov, novinárov, ale i zástupcov kresťanských odborov, nemá táto akcia politický podtón. Konštatujú však, že počas vlády ľudovcov (ÖVP) a nacionalistických slobodných (FPÖ) sa politika proti sociálnemu štátu vyostrila. Akciu podporuje veľa funkcionárov opozičných sociálnych demokratov (SPÖ), mimoparlamentnej Komunistickej strany Rakúska i predstavitelia odborov a kresťanskej cirkvi.
„Z pohľadu ÖVP neprinesie tento plebiscit nič,“ píše sa na internetovej stránke vládnych ľudovcov kancelára Wolfganga Schüssela s dodatkom, že ide len o „šachový ťah“ SPÖ. Zástupcovia parlamentnej opozície sa však bránia - plebiscit vraj organizujú nezávislé osoby a združenia a túto nadstranícku myšlienku opozícia len podporuje. (čtk)