Slovensko aj naďalej rozdelené

Slovensko trpí traumou rozdelenia už takmer pol tisícročia a s postupom času jej neubúda, skôr naopak. Naši historici sa však evidentne vyhýbajú hodnoteniu tohto javu. Tá početnejšia skupina to zrejme nedokáže, tá menšia akoby si nechcela páliť prsty.

Hodnotenie našich dejín v týchto dvoch skupinách je antagonistické, najmä pri pohľade na obdobie slovenského štátu. Objektívne vinná je história, ktorá rozdelila Slovákov na katolíkov a protestantov – takmer všetci máme ten či onen pôvod. Slovenská katolícka inteligencia študovala takmer bez výnimky na maďarských vysokých školách, protestantská na nemeckých, teda protestantských alebo českých, ak aj nie absolútne protestantských, tak aspoň mierne protikatolíckych. Samozrejme študentské roky, prežité v Prahe, nemohli v študentoch nezanechať lásku k českému živlu, študentskému životu a českému jazyku rovnako, ako väčšina katolíckych študentov sa stala tolerantná voči maďarskému živlu alebo sa pomaďarčila. U protestantov je táto skutočnosť zvýraznená používaním češtiny v modlitebných knihách. Toto sú historické danosti. Nevidím na tom nič zlé ani poburujúce. Problém nastáva, ak jednotlivec jednej či druhej skupiny nedokáže byť tolerantný, nedokáže sa odosobniť a objektívne posudzovať. Je teda samozrejmé, že slovenský protestantský živel privítal vytvorenie Česko-Slovenska veľmi vrelo a spontánne, čo o katolíckom nemožno vyhlásiť jednoznačne. Pochopiteľne, protestanti mali isté nepísané privilégiá v obsadzovaní funkcií v štátnej správe a všade tam, kde sa miesta získavali vymenovaním. To isté v opačnom garde platí o vzniku slovenského štátu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nedávno SME uverejnilo článok o inštalácii sochy T. G. Masaryka v Topoľčiankach, v ktorom sa autorka odvoláva na historika D. Kováča, podľa ktorého je Masaryk jednou z najvýznamnejších postáv slovenských dejín, a ďalej cituje jeho vyjadrenie: „Žiaľ, to, čo je faktami a historickou vedou dokázané, sa ešte stále neodráža vo vedomí spoločnosti. Do značnej miery to spôsobila dvojaká ideologická deformácia. Najprv ľudáci Masaryka očiernili, aby si nejakým spôsobom očistili vlastné svedomie od spolupráce s Hitlerom. Potom to bola komunistická deformácia, ktorá v ňom zasa videla agenta imperializmu. Žiaľ, za tých 50 rokov jednej a druhej totality to preniklo do spoločnosti a tá sa dodnes nevyrovnala s tým, aby ocenila Masaryka ako jednu z najzáslužnejších osobností v dejinách Slovákov.“

SkryťVypnúť reklamu

Nemožno pochybovať, že Masaryk je skutočne jednou z najvýznamnejších postáv slovenských dejín – žiaľ, zo slovenského hľadiska nie vždy kladnou. Tak ako mu nesporne patria najvyššie zásluhy o vytvorenie spoločného štátu, tak obdobie prezidentovania je skôr negatívne. Tak ako Tito, pôvodom Chorvát, hral srbskú politiku, tak Masaryk, pôvodom zo Slovácka, syn slovenskej matky, nebránil snahám českých politikov o počeštenie a znevýhodňovanie Slovenska a Slovákov. Sám ako signatár Pittsburskej dohody ju nielenže neuplatňoval, ale priamo popieral. Pripustil, aby sa Slovensko stalo vnútroštátnou ekonomickou kolóniou. Senátor G. Rovňan ako predstaviteľ okresu každoročne vítal prezidenta pri jeho príchode na letné sídlo v Topoľčiankach. Bolo zvykom, že vždy v prvú nedeľu po príchode ho prezident pozýval na obed do kaštieľa. Po penzionovaní, keď sa stal senátorom, bol znova pozvaný a pri obede mu prezident Masaryk povedal: „Pán senátor, veľmi ste ma sklamali, že sa angažujete za Hlinkovu stranu.“ Senátor odpovedal: „Pán prezident, preto sa angažujem za Hlinkovu stranu, lebo vy mňa ste veľmi sklamali.“ Hodnotenie senátora Rovňana je vari výstižnejšie ako historická veda D. Kováča.

SkryťVypnúť reklamu

Azda najnebezpečnejšie sú polopravdy, navyše s nesprávnym časovým spojením. Vyhlásiť, že „ľudáci najprv Masaryka očiernili, aby si nejakým spôsobom očistili vlastné svedomie od spolupráce s Hitlerom“, je nehodné historika. Masaryk zomrel v roku 1937, ale už niekoľko rokov pred jeho smrťou držal politické opraty v rukách známy „priateľ“ Slovákov E. Beneš. V čase, keď ľudáci bojovali za práva a rovnoprávne postavenie slovenského národa v rámci spoločného štátu a „očierňovali Masaryka“, ešte o spolupráci s Hitlerom nemohlo byť ani reči. Je všeobecne známe, že snahou HSĽS bola autonómia, nie osamostatnenie. To sú historické fakty.

Pokiaľ sa prívrženci jednej i druhej skupiny nedokážu celkom odosobniť a pristúpiť k hodnoteniu triezvo a s rešpektovaním všetkých kladných i záporných skutočností, nebude objektívne zhodnotené ani obdobie a osobnosti prvej ČSR či slovenského štátu. Dovtedy bude aj naša spoločnosť rozdelená. Pri tejto príležitosti pripomínam jednu zo skutočne najväčších osobností slovenských dejín, ktorá dokázala prekročiť svoj tieň a v praxi i dennom živote ukážkovo predviesť spolunažívanie protestantov a katolíkov, neprávom zabúdaného vlastenca, politika, básnika a spisovateľa, ktorého naša mládež takmer už nepozná – Martina Rázusa.

SkryťVypnúť reklamu

PAVOL RAKOVSKÝ

(Autor je publicista)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 690
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 476
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 470
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 463
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 546
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 999
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 169
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu