Štatistický úrad SR.
Podľa analytikov ide síce o prekvapujúco výrazný pokles, takýto vývoj však nepovažujú za negatívny. „Prepad tržieb v maloobchode nemožno takto vnímať, pretože rast dosahujúci dvojcifernú hodnotu je dlhodobo neudržateľný aj z hľadiska negatívnych ekonomických dosahov, najmä na dovoz,“ povedal denníku SME Pavol Ondriska zo spoločnosti Slávia Capital. Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Juraja Kotiana však maloobchodné tržby vzrástli nominálne v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom až o 8,3 percenta. „Medziročný pokles bol spôsobený vysokou porovnávacou bázou z predchádzajúceho roka,“ vysvetlil Kotian.
Prepad tržieb bol ťahaný poklesom maloobchodných podnikov (o 5,5 percenta) a v hoteloch a reštauráciách (o 25 percent). Klesajúci trend „zachraňovali“ len tržby za predaj, údržbu a opravu motorových vozidiel a motocyklov a predaj pohonných látok. „Predaj motorových vozidiel vzrástol, čo už naznačovali aj čísla zahraničného obchodu. Navyše, postupne rastie maloobchodný predaj s pohonnými hmotami v dôsledku začatia sezóny, na čo už reagovali distribučné spoločnosti nadpriemerným zvýšením cien v apríli. Marcový pokles určite nepovažujeme za zlomový,“ zdôraznil analytik Slovenskej sporiteľne.
K výraznému rastu tržieb došlo v marci aj v doprave a skladovaní. V porovnaní s marcom minulého roka vzrástli v bežných cenách o 21 percent na 6,7 miliardy korún. Podľa Ondrisku je takáto zmena signálom hospodárskeho oživenia. „Hoci v doprave došlo v medziročnom porovnaní k spomaleniu rastu, uvedené číslo je výsledkom nárastu obchodnej výmeny. O (hospodárskej) recesii, ktorou sa niektorí politici často oháňajú, preto nemôže byť ani reči,“ podčiarkol analytik Slávie Capital.
MICHAL NALEVANKO