poisťovne, ktorá zatiaľ iba tuší, z čoho bude vyššie dôchodky financovať.
Valorizácia dôchodkov sa pre štát stáva povinnosťou v prípade, že sa o 5 percent zvýši nominálna mzda v hospodárstve alebo o 10 percent stúpnu životné náklady. Naplnenie prvej z týchto podmienok avizuje správa ministerstva financií k východiskám štátneho rozpočtu na budúci rok: „… upozorňujeme, že v 2. štvrťroku 2001 nastanú podmienky na obligatórne zvýšenie dôchodkov v roku 2001 z titulu zvýšenia päťpercentného rastu priemernej mzdy…“, konštatuje správa.
Ministerstvo financií definovalo aj hlavný zdroj financovania valorizácie: „Bude potrebné presadzovať, aby sa na rozpočtovom krytí uvedených valorizácií v čo najväčšej miere podieľala Sociálna poisťovňa“. Ministerstvo očakáva, že poisťovni sa podarí získať peniaze predovšetkým z vymáhania svojich pohľadávok.
Podobný názor má aj ministerstvo práce. „Ak sa dôchodky zvyšujú kvôli rastu priemernej mzdy, mala by financovanie valorizácie zabezpečiť Sociálna poisťovňa,“ povedala denníku SME hovorkyňa ministerstva Jana Burdová. K zvýšeniu by podľa nej malo dôjsť v lete. „Predpokladáme, že sa tak stane v júni alebo júli,“ doplnila. Percento rastu dôchodkov zatiaľ ministerstvo práce nešpecifikovalo. „Počkáme na údaje, ktoré zverejní Štatistický úrad,“ tvrdí hovorkyňa.
Sociálna poisťovňa plánuje naplniť predstavy oboch ministerstiev, získavanie peňazí však zatiaľ naráža na legislatívne prekážky. „Hlavným zdrojom mimorozpočtových peňazí bude vymáhanie pohľadávok. Zákon, ktorý nám uvoľní ruky, však vstúpi do platnosti až v lete,“ varuje hovorkyňa poisťovne Andrea Kadnárová.
Podľa neoficiálnych informácií zaťaží valorizácia dôchodkov štát najmenej tromi miliardami korún. Pri napätom rozpočte poisťovne je otázne, či sa je podarí nájsť dosť peňazí medzi dlžníkmi. Dôchodcovia však dostanú viac bez ohľadu na úspech vymáhania pohľadávok poisťovne, a tak nie je vylúčené, že do riešenia problému sa bude musieť zapojiť aj vláda. Napokon, tá je podľa zákona garantom vyplatenia dôchodkov.
Naposledy zažila Sociálna poisťovňa podobnú situáciu vlani v lete. Rovnako ako teraz, aj minulý rok sa naplnili zákonné podmienky na valorizáciu. Minister Magvaši vtedy spolu s opozíciou „neskromne“ presadzoval zvýšenie o 19,4 percenta. Po množstve poslaneckých návrhov napokon dôchodky stúpli o 10 percent. Okrem štátu sa na ich financovaní podieľali aj pracujúci obyvatelia, ktorým zákon zvýšil povinné odvody.
JURAJ JAVORSKÝ