Tomu by mali predchádzať parlamentné voľby, ktoré boli vypísané na 17. novembra. Häkkerup na tlačovej konferencii po zasadaní Dočasnej správnej rady Kosova, ktorá je dočasne podriadená správe OSN, označil vyhlásenie textu za „významný krok dopredu“ a oznámil, že „konečná dohoda“ o statuse provincie bude uzatvorená neskôr.
„Inštitucionálny rámec je neprijateľný a Srbi budú na jeho základe vylúčení z politického života provincie,“ povedal šéf juhoslovanského výboru pre Kosovo Momčilo Trajkovič v rozhovore pre denník Blic. Vedúci predstavitelia v Belehrade i srbskí predáci z Kosova tvrdia, že dokument dáva tejto provincii atribúty štátu. Srbská komisárka pre utečencov Sanda Raskovičová-Ivičová povedala, že tento dokument „neprispeje k vytvoreniu dôvery a multietnického Kosova a že vedie ku Kosovu bez Srbov.“ Jeden z kosovskosrbských predákov Marko Jakšič povedal, že „inštitucionálny rámec“ je „odmenou zločincom za ich zločiny spáchané proti Srbom v provincii.“
V novembrových voľbách do kosovského parlamentu bude 100 zo 120 poslaneckých kresiel obsadených na základe pomerného zastúpenia. Zostávajúcich dvadsať mandátov bude rezervovaných pre menšiny: desať pre Srbov a ďalších desať pre ostatné menšiny (Turkov, Rómov či Bosniakov). Häkkerup označil v pondelok v rozhovore pre macedónsky rozhlas a televíziu za „dobrú myšlienku“ to, že zastúpenie menšín bude väčšie než ich podiel na počte obyvateľstva.
Do tridsiatich dní po voľbách sa zíde kosovský parlament a zvolí prezidenta Kosova, ktorý bude mať predovšetkým reprezentatívnu úlohu. Prezident potom vymenuje premiéra, ktorý utvorí vládu. Súčasne si šéf UNMIK uchová široké právomoci.
Podľa Häkkerupa bude mať teraz Kosovo v rámci Juhoslávie širšiu autonómiu než tú, ktorú mu zaisťovala juhoslovanská ústava z roku 1974. Táto ústava bola de facto zrušená v roku 1989 za vlády Slobodana Miloševiča. Od júna 1999, kedy sa z Kosova po leteckých útokoch NATO stiahli juhoslovanské ozbrojené sily, je táto oblasť medzinárodným protektorátom, kde správu zaisťuje UNMIK a bezpečnosť mierové jednotky KFOR vedené NATO a medzinárodná polícia OSN.
(čtk)