
Výročie Nakby bolo predovšetkým stretom medzi palestínskymi demonštrantmi a izraelskými policajtmi.
Keď sa včera napoludnie ozvali sirény v Gaze, do ulíc sa vyhrnuli tisícky Palestínčanov so zástavami. V mestách zastal život na tri minúty, Palestínčania si pripomínali výročie Nakby - veľkej katastrofy, ktorú pre nich znamenalo vyhlásenie židovského štátu pred 53 rokmi.
Dôsledky prvej z piatich izraelsko-arabských vojen, ktorá bezprostredne nasledovala, trvajú dodnes. Väčšina zo štyroch miliónov potomkov 700-tisíc vtedy vysídlených Palestínčanov žije v utečeneckých táboroch v pásme Gazy, na západnom brehu Jordánu a v susedných krajinách.
„Po dohodách z Osla sme si mysleli, že naše utrpenie sa skoro skončí, a hľa, vrátili sme sa o 53 rokov späť,“ hovorí pre AFP právnik Madžíd Džaffarawí, jeden z davu v Gaze. Krátko nato sa ozvali výstrely. Z nemocnice Šifa sa vydal pohrebný sprievod za zvuku samopalov s telami dvoch z piatich palestínskych policajtov zabitých v pondelok neďaleko mesta Betunia.
Zvuk sirén pritiahol na námestie v Ramalláhu aj palestínskeho študenta ekonómie Gazana Ráida. „Chcel som zostať doma a učiť sa na skúšku, ale nemohol som. V hlave sa mi premietali obrazy o tom, ako tu sedím, zatiaľ čo iní bojujú a umierajú. Spomenul som si na rodinu v Gaze,“ hovorí 21-ročný Ráid. Nálada bola oveľa vybičovanejšia, než býva po iné roky na výročie Nakby. Z tribúny skupina Palestínčanov predspevovala heslo „Preč s osadníkmi“. Ráid odhaduje, že asi 80 percent zo stoviek až tisícok zhromaždených pochádza z utečeneckých táborov.
Na západnom brehu sa nachádza 19 utečeneckých táborov, najväčší z nich - Balata - má 20-tisíc obyvateľov. V pásme Gazy na 40 percentách územia žije 6500 židovských osadníkov a na zvyšných 60 percentách viac ako milión utečencov vo ôsmich táboroch.
Po siréne si zhromaždení vypočuli nahratý príhovor palestínskeho vodcu Jásira Arafata, ktorý im odkázal, že sa jeho ľud „nevzdá“. „Vieru, vieru, odvahu, odvahu, buďte silní v mene slobody čeliac tejto stúpajúcej agresii,“ uviedol. Včerajší deň strávil Arafat v Káhire. Izrael jeho prejav odsúdil ako „podnecovanie k násiliu“.
Dav sa potom rozdelil - časť z neho sa vydala smerom k najbližšiemu stanovišťu izraelskej armády chystajúc si zápalné fľaše. Palestínski vodcovia zvolali na včera „pokojné“ pochody. Izrael sa však pripravil na zrážky. „Väčšina správ našich spravodajských služieb naznačuje, že Palestínčania sa pripravujú na násilné akcie,“ vyhlásil včera Raanan Gissin, poradca premiéra Ariela Šarona.
Ku konfrontáciám došlo včera na viacerých miestach v blízkosti izraelských armádnych postov a osád a traja Palestínčania v nich prišli o život. (tasr, reuters, kl)