
Princezná Masako s korunným princom Naruhitom. FOTO - REUTERS
TOKIO – Japonsko sa možno dočká následníka trónu. Princezná Masako je v treťom mesiaci tehotenstva a možno privedie na svet dediča Chryzantémového trónu, najstaršej monarchie na svete, po takmer ôsmich rokoch manželstva. „Darí sa jej dobre a ak všetko prebehne hladko, dieťa sa narodí koncom novembra alebo začiatkom decembra,“ oznámil najvyšší predstaviteľ služobníctva kráľovského dvora Kijoši Furukawa na včerajšej ojedinelej tlačovej konferencii cisárskeho paláca.
Furukawa síce neoznámil, či bolo zisťované pohlavie dieťaťa, napriek tomu Japonsko už žije v nádeji, že sa Masako narodí mužský potomok a krajina vychádzajúceho Slnka sa vyhne následníckej kríze. V cisárskej rodine sa totiž vyše tridsať rokov nenarodil mužský potomok a vláda už uvažovala o zmene tradičných predpisov, podľa ktorých sa trón dedí len po mužskej línii.
Princenzná otehotnela v roku 1999, no v tom istom roku potratila. Podľa niektorých komentárov mohla mediálna hystéria okolo tehotenstva princeznej prispieť k potratu.
Mužský potomok by bol bezprostredným dedičom trónu po svojom otcovi, princovi Naruhitovi. Od roku 1965, keď prišiel na svet mladší brat korunného princa, princ Akišino, sa v panovníckej rodine nenarodil žiaden mužský potomok. Akišinove dve deti sú dcéry.
Vládnuca Liberálna demokratická strana pred niekoľkými dňami oznámila, že uvažuje o ústavných zmenách, ktoré by umožnili aj potomkom kráľovskej rodiny ženského pohlavia dediť trón. Nový japonský premiér Juničiro Koizumi sa k takejto zmene japonskej tradície prikláňa. „Ja by som nemal problém s cisárovnou,“ povedal nedávno novinárom Koizumi, ktorý v apríli vymenoval do svojej vlády päť žien, čo je v japonskej histórii rekordný počet.
Predstava, že by na trón mohla zasadnúť žena, je však neprijateľná pre mnohých konzervatívne zmýšľajúcich Japoncov, ktorí ešte v predvojnových časoch vnímali cisára ako božstvo. Proti nim sa búria hlasy politikov i akademikov, podľa ktorých treba skoncovať s nerovnosťou pohlaví. Aj tradícia však poskytuje výnimky. Sedem zo 125 doterajších japonských panovníkov boli ženy, posledná zasadla na trón v roku 1770. Podľa legendy celá cisárska rodina pochádza z bohyne Slnka Amaterasu. Až od roku 1868 sa datujú zákony brániace ženám zdediť kráľovstvo. (reuters)