
Craig Harshbarger si zapaľuje marihuanu, ktorú nazbieral na marihuanovom družstve v meste Whittier v americkej Kalifornii. Harshbarger trpí na astmatické ochorenie Tourettov syndróm a na obsesívnu kompulziu a ak by neužíval marihuanu, musel by užívať okolo 30 druhov liekov. V pondelok sa ponáhľal na družstvo zaobstarať si marihuanu po tom, ako najvyšší súd rozhodol, že zákon nepovoľuje žiadnu výnimku pre užívanie marihuany zo zdravotných dôvodov. FOTO - TASR/AP
WASHINGTON - Najvyšší súd USA v pondelok zakázal používanie marihuany pri liečbe vážne chorých a pacientov trpiacich poruchami trávenia, ktorí ju získavali od distribútorov v tzv. nákupných kluboch v Kalifornii.
Najvyšší súd jednohlasne rozhodol, že marihuana nemôže byť legálne podávaná ako „medicínska nevyhnutnosť“, pretože federálna vláda ju zakázala ako nebezpečnú drogu. Súd uviedol, že americké zákony nepripúšťajú v tomto smere výnimky.
Odvolací súd kalifornskú iniciatívu síce potvrdil, ale najvyšší súd toto rozhodnutie zrušil, pretože zákon pozná len jedinú výnimku - vládou schválené výskumné projekty.
Kalifornský súd rozhodol v prípade „marihuanového klubu“ v meste Oakland, kde pacienti väčšinou trpiaci na AIDS, rakovinu a sklerózu multiplex mohli drogu získať na lekársky predpis a používať ju na zmierňovanie chronických bolestí, liečbu nechutenstva po chemoterapii a pri iných radikálnych typoch liečby. Kalifornia reagovala na iniciatívu verejnosti a v roku 1996 schválila používanie drogy pre medicínske potreby. (tasr)