Po pondelňajšom stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ ste prvýkrát verejne povedali, že prijatie prvých krajín v roku 2004 je ohrozené postojom Španielska. Španieli sú ochotní podporiť sedemročné prechodné obdobie na voľný pohyb osôb len za garanciu, že dostanú aj potom miliardovú pomoc zo štrukturálnych fondov EÚ. Aké vážne je nebezpečenstvo spomalenia procesu rozširovania?
„Je to zdržanie. My sme boli v pondelok pripravení dohodnúť sa na citlivej kapitole (voľný pohyb osôb), ale jej uzavretie bolo podmienené dohodou o pomoci z EÚ. V pozadí sú pravdaže národné záujmy Španielska. Je potrebné nájsť zodpovedajúci kompromis, inak sa môže rozširovanie spomaliť.“
Nenesie ale na situácii vinu aj Rakúsko, keď spolu s Nemeckom požaduje sedemročné prechodné obdobie, ktoré Španieli považujú za zbytočné?
„Rakúsko nie je v žiadnom prípade vinné, v žiadnom prípade. Aj my, aj Nemecko sme v dostatočnom predstihu jasne informovali našich partnerov o pozícii v tejto otázke. Španieli miešajú dokopy kapitoly, ktoré spolu nič nemajú.“
MIRIAM ZSILLEOVÁ, Viedeň